Hurtownia Szkła R-K Glass

Typy szkła i rodzaje obróbek krawędzi

  • Wyświetlony 1953 razy

Dla osób niewtajemniczonych fachowa terminologia związana z różnymi rodzajami szkła oraz typami krawędzi to z pewnością czarna magia. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym artykule objaśniamy pojęcia typowe dla szkła oraz jego obróbki.

 

Jeśli chodzi o obróbkę szkła, możemy rozróżnić kilka rodzajów krawędzi. Szkło zatępione jest bezpieczne w użytkowaniu, gdyż jego krawędzie są szlifowane w taki sposób, aby zapobiegać skaleczeniom i przecięciom.

Krawędzie polerowane są kolejnym sposobem wykończenia szkła, który zabezpiecza przed zranieniami. Co więcej, wygląda schludnie i estetycznie, zdecydowanie lepiej niż zatępione. W wypadku gdy krawędzie szkła są wyeksponowane lub po prostu widoczne, warto postawić na ten typ szlifu.

Szkło poddawane działaniu wysokiej temperatury nazywamy hartowanym. W strukturze tworzą się naprężenia, dzięki którym podczas stluczenia rozpada się ono na bezpieczne, drobne kawałki. Hartowanie szkła sprawia, że staje się ono bardziej wytrzymałe na uderzenia oraz różnice temperatur. Temu procesowi nie można poddać krawędzi szkła, więc jest to najbardziej czuły punkt, w którym najłatwiej jest je rozbić.

Cechy podobne do hartowanego ma szkło klejone. Przy uderzeniu nie rozpryskuje się, przez co jest tworzywem bezpiecznym i cenionym, na przykład przy produkcji okularów. Składa się ono z kilku wartsw szkła połączonych przezroczystym tworzywem organicznym.

Najczęściej wykorzystywane w przemyśle budowlanym jest szkło zbrojone, zabezpieczone przed wypadaniem kawałków szkła ze struktury dzięki wtopionej, metalowej siatce.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.