Hurtownia Szkła R-K Glass

Jak dbać o szklane powierzchnie?

 • Wyświetlony 1596 razy

Szkło nadal jest modnym elementem często spotykanym, zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i komercyjnych. Swoją popularność zawdzięcza wysokim walorom estetycznym, jak i użytkowym. W celu zachowania swoich właściwości należy o nie odpowiednio dbać.

Powierzchnie kuchenne

Kuchnia jest miejscem, w którym najłatwiej o tłuste zabrudzenia z jedzenia. Jeśli usuwamy je regularnie po każdym gotowaniu, nie powinny stanowić problemu. Więcej pracy wymagają zaschnięte, stare plamy, dlatego najlepiej nie dopuszczać do takiej sytuacji. Ze świeżymi zabrudzeniami z tłuszczu, odciskami palców, czy rozlanymi napojami bez większych problemów powinien sobie poradzić zwykły płyn do szyb. Ważniejsze jest jednak to jakiej szmatki do czyszczenia użyjemy. Najczęściej poleca się szmatki z mikrofibry, które są miękkie więc nie zarysujemy nimi powierzchni. Jednak dobrze sprawdzą się także zwykłe ręczniki papierowe, które znajdą się na pewno w każdym domu. W przypadku starszych plam nie szorujmy ich, ale namoczmy je i pozostawmy na jakiś czas. Po pewnym czasie zejdą bez problemu i będziemy mogli nadal cieszyć się lśniącym szkłem. Co ważne nigdy do czyszczenia paneli szklanych nie używajmy środków zawierającej aceton, kwasy lub benzynę. Mogą one trwale zmatowić i porysować powierzchnie szklane.

Osad w łazience

Szklane kabiny prysznicowe, panele, czy lustra także wymagają regularnego czyszczenia, ale dzięki systematyczności przy niewielkim wysiłku będziemy mieć zawsze czystą łazienkę. Najwięcej pracy zwykle pochłania kabina prysznicowa, na której po każdej kąpieli pozostają osady z mydła i żeli, a także zacieki z twardej wody. Najprostszym sposobem jest wyrobienie w sobie nawyku oczyszczania jej po każdym użyciu, wystarczy spłukać wszystkie ścianki, a nadmiar wody usunąć gumową ściągaczką do szyb. Jest to wydatek kilku złotych, a bardzo ułatwia utrzymanie kabiny w czystości. Usunięcie większych zabrudzeń w postaci osadów z kamienia wymaga już użycia specjalnych środków dostępnych w postaci płynów lub pianek. Dobrze sprawdza się także woda z octem, która skutecznie czyści, a nieprzyjemny zapach octu stosunkowo szybko się ulatnia.

4 komentarzy

 • AniaS
  AniaS, 1 luty, 2018 01:02 Link do komentarza

  Jak dla mnie to szkło się czyści o wiele łatwiej niż tworzywo. Ja do polerowania używam filtrów do kawy (nie zostawiają pyłków). Poza tym szklane ścianki wyglądają o wiele bardziej efektownie.

 • Amelia
  Amelia, 30 listopad, 2017 01:11 Link do komentarza

  Bardzo przydatna wiedza. Szkoda, że dopiero teraz trafiłam na ten artykuł. Ale lepiej późno niż wcale :)

 • Emil Czyż
  Emil Czyż, 12 czerwiec, 2017 02:06 Link do komentarza

  Nic dodać nic ująć. Artykuł w pełni opisuje jak dbać o szklane nawierzchnie i radzić sobie z zabrudzeniami na nich. Wielkie dzięki za porady.

 • Wstęga Marian
  Wstęga Marian, 20 maj, 2017 10:05 Link do komentarza

  Szkło jest świetnym materiałem, z którego można otrzymać naprawdę świetne efekty jeśli chodzi o jego prezentację. Niestety, byłoby zbyt kolorowo gdyby nie miał on minusów. A podatność na zarysowania jest niewątpliwie jego największą zmorą. Dlatego tak ważne jest dbanie o szkło.. no chyba że ktoś woli regularnie sobie wymieniać szkło na nowe to proszę bardzo ;) Osobiście preferuje mikrofibrę i naprawdę mogę ją szczerze polecić.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.