Blog

Jak zestawiać ze sobą wzory i kolory, aby uzyskać wymarzony efekt?

Przez Redakcja w dniu
kolory we wnętrzu

Żyjemy w kraju, w którym przez większą część roku jest smutno i pochmurnie – pada deszcz lub śnieg. W chłodnych porach roku, każdy z nas woli spędzać czas w przytulnym domowym wnętrzu. Bardzo ważne wówczas jest to, aby ta domowa przestrzeń była spójna, miła i ciepła. Na to bez wątpienia wpływają kolory. To właśnie o nich powiemy dziś słów kilka.

Jak sprytnie łączyć kolory?

Jeśli jesteś nowicjuszem w aspekcie doboru odcieni do pomieszczeń, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie uniwersalnej palety barw. Na początku wybierz swój ulubiony kolor i niech to właśnie on stanie się kolorem przewodnim – dominującym. Wówczas możesz być spokojny o swoje samopoczucie.

Nie potrafisz określić ukochanej barwy? Nie przejmuj się i otwórz szafę – tam znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Odcień większości ubrań, stanowić będzie Twój kolor przewodni.

Analogiczne zestawienie kolorów

Kolory analogiczne są kolorami, które sąsiadują ze sobą na całościowym kole barw. Łącząc ze sobą barwy do wnętrz, warto mieć przed sobą takie koło. Można wówczas wybrać odcień, który najbardziej nam się podoba i zobaczyć, jakie kolory z nim sąsiadują – zarówno z prawej jak i lewej strony. Decydując się, dla przykładu, na żółty, dostrzeżemy fakt, że świetnie kolor ten komponował się będzie z zielenią i pomarańczą.

Zasada ta przyda się także osobom pracującym nad własnym stylem. Ułatwi dobór dodatków do wybranej kreacji.

Barwny trójkąt

Przesuwając po kole barw trójkąt równoboczny, zobaczymy kolory, które z powodzeniem można ze sobą zestawiać. Wskażą je wierzchołki trójkąta. Spośród trzech kolorów należy wybrać jeden dominujący. Pozostałe niech stanowią alternatywę uzupełniającą. Dla przykładu, można połączyć ze sobą miętowy, żółty i różowy. Niemożliwe? Uwierz, przestrzeń w tych barwach prezentować się będzie cudownie.

Kolory neutralne i monochromatyczne

W przypadku odcieni monochromatycznych koło barw, składa się z różnorodnych odcieni tego samego koloru. To świetna alternatywa do jasnej kuchni, którą można urządzić na przykład w kolorze beżu – jaśniutkie, delikatnie beżowe ściany, panel szkła Lacobel – także w delikatnym beżowym odcieniu i mocniejsze intensywnie beżowe meble.

Neutralne barwy są z kolei harmonijne i niezwykle wyciszają. Sprawdzą się właściwie w każdym stylu aranżacyjnym. Neutralne barwy to między innymi:

  • biel,
  • wspomniany beż,
  • wszelkie odcienie kremu,
  • szarość.
Aranżacja wnętrz

Źródło: pexels.com

Kolory komplementarne

Ten rodzaj barw to zdecydowane przeciwieństwo. Kolory komplementarne umiejscowione są po przeciwnej stronie palety. Jedna barwa jest chłodna, druga ciepła. Owszem, na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że skrajnie różniące się kolory nie stworzą efektownej całości. Jednak jest zupełnie na odwrót. Razem prezentować się będą wręcz rewelacyjnie.

Czy zestawienie bieli i czerni się ze sobą gryzie? Te zupełnie przeciwstawne kolory potrafią napełnić wnętrze elegancją i klasą.

A co w kwestii wzorów?

Proponujemy kierować się jedną podstawową zasadą – nigdy nie należy łączyć wzorów tej samej wielkości. Zestawienie takie będzie się niezwykle ze sobą gryzło.

W ostatnim czasie bardzo modne są delikatne wzory geometryczne oraz te powiązane z naturą. Projektując swoje wnętrze nie należy jednak przesadzać z mnogością wzorów. Dwa lub trzy w zupełności wystarczą.

Pamiętaj – wzory i kolory we wnętrzu odgrywają ogromna rolę. Tworzą całościowy klimat i budują nastrój. Warto zatem rozsądnie je wybierać i aranżować wnętrza w zgodzie z samym sobą.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności