Blog

Daszki ze szkła jako alternatywa dla tradycyjnych

Przez Redakcja w dniu
Szklane zadaszenia

Chcąc cieszyć się leniwym popołudniem na balkonie czy na tarasie, niezależnie od pogody, warto zainwestować w odpowiednie zadaszenie. Najlepiej w takie, które oprócz funkcji czysto praktycznych, będzie wyróżniało się również estetyką i oryginalnością. Wszystkie te funkcje posiadają daszki ze szkła.

Mimo że znane są głównie z budynków instytucji publicznych, to coraz częściej znajdują zastosowanie również w domach i mieszkaniach prywatnych. Zazwyczaj nad drzwiami wejściowymi, tarasem albo balkonem. Ta nowoczesna forma architektoniczna to z pewnością przepis na innowacyjność, oryginalność, funkcjonalność i estetykę w jednym. Dodatkowo zadaszenie ze szkła jest trwałe i ponadczasowe.

Szkło to nie tylko panele szklane w kuchni, lustra w łazience, czy przeszklone balustrady. Ze względu na swoje właściwości i wysoką estetykę jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym przez architektów i inwestorów. Również w formie daszków szklanych, które bardzo dobrze spełniają swoją funkcję, a przy tym wyglądają bardzo nowocześnie i elegancko.

W poniższym artykule przekonujemy, że zadaszenie ze szkła to świetna alternatywa dla daszków tradycyjnych.

Szklana architektura

Źródło: Pixabay

Funkcje daszków przyściennych

Oczywiście podstawową funkcją wszelkich daszków jest ochrona osób i elementów budynków przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Chodzi tutaj głównie o opady deszczu, śniegu czy gradu. Często także takie zadaszenie chroni przed zbytnim nasłonecznieniem albo przedmiotami, które mogłyby spaść na przechodniów z wyższych pięter i które stanowią nawet zagrożenie utraty zdrowia.

Oprócz tego zadaszenie pełni zazwyczaj również funkcję wizerunkową i estetyczną. Aby daszek stanowił integralną część z budynkiem powinien być dopasowany do niego pod względem koloru i stylu. Trochę inaczej wygląda sprawa zadaszenia ze szkła, które właściwie pasuje do każdego typu budynku. Idealnie sprawdzi się bowiem jako uzupełnienie nowoczesnych wieżowców biurowych, jak i drewnianych domów jednorodzinnych, urozmaicając ich wygląd. Szkło to materiał, który nie ma sobie równych i ciężko jest czemukolwiek z nim konkurować. Daszki szklane potrafią wkomponować się w niemal każdy krajobraz.

Szklane daszki jako alternatywa dla tradycyjnych

Tradycyjne rozwiązania, gdzie daszek jest wykonywany z blachy lub dachówki są obecnie często zastępowane daszkami szklanymi. Takie wykorzystanie szkła sprawdzi się idealnie jako zadaszenie drzwi wejściowych, ale także balkonów i tarasów. Coraz częściej montowane są w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, czy w nieruchomościach komercyjnych.

Daszki ze szkła na budynkach publicznych i prywatnych

W przypadku biurowców czy innych budynków użyteczności publicznych daszki ze szkła to najwygodniejsze rozwiązanie zarówno dla pracowników jak i klientów. Są proste i estetyczne. Spełniają swoją główną funkcję ochrony przed deszczem. Nie zaburzają wyglądu budynku i czynią go neutralnym, ale jednocześnie eleganckim.

W przypadku domów prywatnych daszki ze szkła często pełnią funkcję także dekoracyjną. Stwarzają one wiele możliwości aranżacyjnych. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – łatwo wpasowują się w każdy styl budownictwa. Niezależnie od tego, czy przymocowane są do drewnianego budynku, czy do nowoczesnego domu jednorodzinnego – zawsze wyglądają estetycznie.

Szkło jako materiał wytrzymały

Szkło w połączeniu z elementami stali nierdzewnej to materiały, które podnoszą atrakcyjność budynku, ale przy tym w pełni spełnia swoją funkcję. Są to konstrukcje bardzo wytrzymałe, odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Swoje właściwości zyskują dzięki procesowi hartowania szkła, dzięki czemu wytrzymałość materiału wzrasta kilkukrotnie. Daszki wykonane ze szkła hartowanego mają także odpowiednią grubość, dzięki czemu są bardzo bezpieczne. Często składają się z dwóch tafli szkła, a czasem wzmocnione są folią, która dodatkowo zwiększa ich wytrzymałość.

Dodatkowe zalety szklanych zadaszeń

Oprócz tego, o czym już wspomnieliśmy wyżej daszki ze szkła posiadają ta zaletę, że przepuszczają światło. Jeśli jednak chcemy, aby nasze szklane zadaszenie chroniło nas przed nadmiernymi promieniami słonecznymi, możemy zdecydować się na szkło mleczne. Taki wybór w znacznym stopniu ograniczy nasłonecznienie naszego balkonu czy tarasu.

Kolejną zaleta jest fakt, że mimo iż na szklanych dachach widać zabrudzenia, to można je w łatwy sposób wyczyścić. Wystarczy użyć do tego środków do czyszczenia szyb, których używamy na co dzień.

Warto również pamiętać, że szkło jest ognioodporne. Oczywiście, bardzo rzadko się zdarza, żeby daszki miały z nim do czynienia, jednak budując dom czy wykonując remont, zawsze należy brać to pod uwagę. I wybierać takie materiały, które poradzą sobie z ogniem.

Mocowanie daszków szklanych

Wyróżniamy różne rodzaje daszków szklanych – jednotaflowe, wielotaflowe oraz kaskadowe. Każdy z nich wyróżnia się stosunkowo małą wagą, dlatego z powodzeniem mogą być montowane na niemal każdej elewacji. Nie stanowią przy tym żadnego większego obciążenia i nie zakłócają architektury budynku. Można je zamontować na prawie każdym budynku, ponieważ dostępne są przerożne metody montażu szklanych daszków.

Dachy wykonane ze szkła najczęściej mocowane są na metalowych okuciach. Jest to bardzo estetyczny sposób montażu, a przy tym przede wszystkim wytrzymały. Tafle szkła mocuje się na cięgnach, które montuje się do muru lub opiera się na wspornikach wykonanych ze stali. Na cięgnach można mocować zadaszenia jednotaflowe, wielotaflowe i kaskadowe.

Takie umocowanie gwarantuje stabilność i wytrzymałość, a proces montażu nie jest skomplikowany. W miejscu gdzie jest problem z zamontowaniem odciągów stalowych powinny sprawdzić się daszki wspornikowe. Montowanie daszków bezpośrednio do ścian budynku, powoduje że osłaniają one bardzo dobrze przed śniegiem i deszczem, ale przezroczyste szkło nie zasłania niepotrzebnie promieni słonecznych.

Konstrukcje szklane wymagają wprawy i doświadczenia w ich montaży. Warto zatem korzystać z pomocy fachowców.

Szklany budynek

Źródło: Pixabay

Poliwęglan

Myśląc o szklanym daszku nad balkon, taras albo ganek trzeba również zastanowić się nad rodzajem materiału. Zazwyczaj jest to właśnie szkło, ale w ofertach występuje także często poliwęglan. Jest zamiennikiem szkła.

Wyróżnia się mniejszą przepuszczalnością światła niż tradycyjne szkło. Nie zawsze jednak jest to wadą, szczególnie w przypadku, gdy daszek ma ans chronić od słońca. Wówczas daszek z poliwęglanu zapewnia komfort i odpoczynek od nadmiernego gorąca.

Poliwęglan jest też lżejszy od szkła, jednak tak jak ono jest odporny na różnego rodzaju czynniki atmosferyczne. Powinny wytrzymać spore obciążenie śniegiem czy nawet silne podmuchy wiatru.

Poliwęglan, tak samo jak szkło pasuje do niemal każdego stylu architektonicznego. Nada się zarówno do budynków w stylu tradycyjnym, jak i do tego zachowanym w nowoczesnym klimacie.

Na rynku występuje poliwęglan lity i komorowy. Ten drugi jest tańszy, ale równocześnie mniej odporny na uszkodzenia czy zabrudzenia. W jego kanalikach mogą zbierać się zanieczyszczenia czy nawet insekty. To wszystko przekłada się na nieestetyczny wygląd i mniejszy komfort w użytkowaniu.

Poliwęglan ogólnie nie posiada wiele wad, jest coraz bardziej doceniany przez właścicieli domów jednorodzinnych i budynków użyteczności publicznej. Jest świetną alternatywą dla daszków szklanych, jednak oczywiście trzeba liczyć się z tym, że szkło zawsze będzie wygrywało z poliwęglanem pod wieloma względami.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności