Blog

Dekoracja domu według zasad feng shui

Przez Redakcja w dniu
Pokój według zasad feng shui

Według chińskiej tradycji, to jak zastanie zaaranżowane mieszkanie, będzie miało istotny wpływ na los i samopoczucie jego mieszkańców. Chińczycy stworzyli niezwykłą sztukę dekorowania wnętrz, która nazywana jest feng shui. Ma ona zapewnić powodzenie i pomyślność w każdej dziedzinie życia. Mimo że ta technika może wydawać się skomplikowana, to wcale tak nie jest. Jej zasady są dosyć proste. Opierają się na dwóch czynnikach: harmonii i równowadze.

Siatka feng shui – bagua

Kluczem do poznania zasad feng shui w meblowanie i dekoracji mieszkania jest siatka feng shui, zwana bagua. Jest to kwadrat, który dzieli się na 9 kwadratów o jednakowych wymiarach. Każdy z nich odpowiada za dany aspekt naszego życia:

 1. kariera i droga życiowa,
 2. partnerstwo i związki,
 3. rodzina,
 4. bogactwo i obfitość,
 5. zdrowie i harmonia,
 6. podróże, przyjaciele i filantropia,
 7. dzieci i kreatywność,
 8. wiedza i kontemplacja.

Siatkę bagua rozkładamy na planie naszego mieszkania (wpisanego w prostokąt). Należy to zrobić w taki sposób, aby wejście do domu znajdowało się w strefie 1, 6 lub 8.

Po naniesieniu na plan mieszkania siatki bagua, należy sprawdzić, za co odpowiadają poszczególne wnętrza. Jeśli na przykład następują w ostatnim czasie zbyt częste kłótnie z bliskimi lub pojawiają się nieoczekiwane problemy finansowe, trzeba spróbować coś z tym zrobić. Jednym ze sposobów jest umieszczenie w odpowiednich strefach właściwych przedmiotów, tzw, remedia.

Siatka feng shui może posłużyć nam jako baza, dotycząca na przykład tego:

 • jakie kolory powinniśmy wykorzystać w danym pomieszczeniu,
 • jakie obrazy czy dekoracje ścienne są dla nas najbardziej odpowiednie,
 • jak umeblować mieszkanie dla najlepszego przepływu energii.

Wszelkie zmiany lepiej wprowadzać stopniowo, gdyż zbyt radykalny postęp może namieszać w życiu rodzinnym. Siatką bauga można pokrywać także poszczególne wnętrza.

Lustra w feng shui

„Aspiryna feng shui”. Tak w owej tradycji nazywane są lustra. Według starożytnej praktyki planowania przestrzeni, mają niezwykłe, lecznicze zdolności. Pozytywnie wpływają na rozwiązywanie licznych problemów związanych z płaszczyzną mieszkalną domowników. Istotne jest właściwe ich używanie, a podstawową zaletą jest moc odpierania złej energii, natomiast przyciągania wyłącznie tej pozytywnej.

Kilka najważniejszych zasad, którymi warto kierować się, odnośnie umieszczania luster w domu, to:

 • lustro nie powinno znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych,
 • nie powinno ono składać się z mniejszych elementów, lustrzanych płytek ani mozaik,
 • powinno być na tyle duże, aby ni odcinało głowy ani ramion,
 • lustro nie może wisieć naprzeciwko lustra w sypialni, najlepiej w ogóle zrezygnować z wieszania lustra w sypialni,
 • lustra nie powinny wisieć także naprzeciwko okien,
 • najlepiej umieszczać je w taki sposób, aby odbijały się w nich piękne widoki czy przedmioty.
Lustro według zasad feng-shui

Źródło: Pixabay

Kuchnia według feng shui

Serce domu – tym właśnie jest kuchnia według zasad feng shui. Najważniejszą zasadą dotyczącą kuchni jest to, aby była ona umieszczona w jak najdalszym miejscu na parterze. Jeśli mieszkasz w bloku i nie masz możliwości ustawić pomieszczeń, warto jest zadbać o to, aby kuchenka w kuchni nie była skierowana w stronę drzwi wejściowych.

W feng shui ważne jest oddzielanie od siebie żywiołów. W kuchni dominuje żywioł wody i ognia. Warto więc pamiętać o tym aby oddalić od siebie zlewozmywak czy zmywarkę od kuchenki czy piekarnika. Lepiej zdecydować się na kuchnię gazową, niż elektryczną. Ogień bowiem to symbol bogactwa. Umacnia też stosunki międzyludzkie. Całkowicie odradza się stosowanie mikrofalówek, które niszczą energię zawartą w jedzeniu.

O kuchnię należy dbać tak, by była czysta, odpowiednio oświetlona i jasna. Zalecane są odcienie bieli oraz beżu. Zlewozmywak warto zamontować przy oknie z miłym dla oka widokiem. Docenione w kuchni będą także okrągły stół, wygodne krzesła oraz szklane dodatki, które rozjaśnią i powiększą przestrzeń. Na parapecie warto umieścić wazon z kwiatami czy doniczki z ziołami. Talerz z owocami na stole wzmacnia psychikę a świeże produkty w widocznym miejscu zwiastują obfitość.

Salon według feng shui

Spokojny wystrój to podstawa pomieszczenia przeznaczonego do odpoczynku. Jeśli chodzi o kolory, powinny być one stonowane i relaksujące. Klasyczne meble, kanapy i fotele stworzą odpowiedni klimat. Stół jadalny powinien być okrągły i nie za duży, aby nie utrudniał rozmów. Zasłony przepuszczające odrobinę światła oraz dywan z naturalnej tkaniny, idealnie uzupełnią całość.

Należy pamiętać o tym, aby w pomieszczeniu funkcjonował tzw. korytarz komunikacyjny. Jest to konieczne nie tylko do tego, aby swobodnie się przemieszczać, ale też żeby swobodnie przepływała tam energia. Jeśli od wejścia do salonu możesz bez przeszkód przejść do balkonu, to wszystko jest tak, jak powinno. Nie chodzi jednak o to, aby ustawiać wszystkie meble pod ścianą. Nie zawalajmy jednak pokoju w ten sposób, aby trzeba było przeskakiwać przez kolejne przeszkody.

Pomieszczenie powinno znajdować się w centrum domu, aby podkreślić jego znaczenie. Salon nie może być pokojem przechodnim. Czasem zdarza się jednak, że nie jest to możliwe. Wówczas należy zadbać o to, aby drzwi do kolejnych pomieszczeń nie znajdowały się naprzeciwko siebie. Wtedy wpadająca do salonu energia, szybko stamtąd uleci.

Łazienka według feng shui

W łazience warto postawić na bezpieczeństwo i maksimum prywatności. Kluczową zasada jest także utrzymanie czystości i porządku. Warto więc usuwać stamtąd wszystkie zbędne przedmioty. Kolory takie jak biel i błękit sprawdzą się kapitalnie. Do tego odpowiednio rozwieszone lustra i pochowane w szafki łazienkowe gadżety. Nie wyrzucone opakowania po kosmetykach czy zepsute przedmioty przypomina o niezałatwionych sprawach i przykrych sytuacjach.

Warto zadbać o naturalne materiały. Natura bowiem to słowo klucz w filozofii feng shui. Sztuczne dodatki w łazience nie są mile widziane. Powinniśmy więc zrezygnować z foliowych zasłonek pod prysznicem czy gumowych podkładek w brodziku. Idealne za to będą takie naturalne dekoracje jak muszle, drewniane stojaki na szczoteczki czy żywe kwiaty w wazonie.

Istotna jest też kwestia oświetlenia. Najlepsze jest światło naturalne. Nie każda łazienka jednak wyposażona jest w okno. Wówczas powinniśmy oświetlić pomieszczenie jasnym światłem, albo światłem ze świec. Takie oświetlenie działa relaksująco i energetycznie na nasze ciało i umysł. Szczególnie warto zadbać o oświetlenie ze świec podczas kąpieli.

Sypialnia według feng shui

Jedną z ważniejszych zasad w urządzaniu sypialni jest ta, aby łóżko było nowe. Nie należy używać tego odziedziczonego po krewnych. Łóżko bowiem magazynuje energię, również tą złą. Powinno być ono wykonane z naturalnych materiałów i nie posiadać żadnych szuflad czy schowków. Te również magazynują energię i problemy. Powinniśmy również zrezygnować ze składanych sof i kanap.

Łóżko powinno być skierowane wezgłowiem do ściany. Nie śpi się z nogami skierowanymi w kierunku drzwi wejściowych do pomieszczenia. Łóżko nie powinno też stać na linii drzwi okno, ani przy ścianie. Partnerzy bowiem powinni mieć swobodny dostęp do swoich stolików i podłogi. Energia ma swobodnie opływać łóżko z trzech stron.

W sypialni należy też  zachować umiar jeśli chodzi o roślinność. Powinniśmy też usunąć wszystkie urządzenia elektromagnetyczne i zdjęcia bliskich. Idealne światło w sypialni feng shui jest przytłumione, a abażury obciągnięte tkaniną lub zmiękczone mlecznym szkłem.

Sypialnia według zasad feng-shui

Źródło: Pixabay

Feng shui ogólnie

Feng shui jest niezwykle uniwersalne. Za jego pomocą oddziaływać można na różne sfery ludzkiego życia:

 • harmonię,
 • miłość,
 • zdrowie,
 • sprzyjający los.

Ważne jest, by nie uaktywniać wszystkich sfer feng shui naraz. Jak powszechnie wiadomo, w nadmiarze wszystko może zaszkodzić.

Podsumowując, meblując dom według zasad feng shui powinniśmy pamiętać głównie o:

 • żywych roślinach, których jednak nie powinno być zbyt wiele, a suche kwiaty należy od razu wyrzucać,
 • swobodnym dopływie światła słonecznego do wszystkich pomieszczeń,
 • ustawieniem foteli i kanap przodem do wejścia,
 • nie umieszczaniu luster na przeciwko drzwi wejściowych,
 • swoich miejscach dla każdego z przedmiotów,
 • czystości i porządku,
 • unikaniu luster w sypialni.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności