Blog
Do jakich wnętrz pasuje grafika na szkle – rodzaje szkła, zalety i inspiracje aranżacyjne
Szkło jest materiałem bardziej neutralnym od płytek, przez co lepiej współgra z każdym wnętrzem. Ponadto łatwiej dobrać wzór na szklane tafle do stylu jadalni czy kuchni i połączyć wystrój obu pomieszczeń. Dzięki niemu dobrze wyeksponujemy charakter wnętrza. Dlatego nadaje się do pomieszczeń w praktycznie każdym stylu.
W poniższym artykule przedstawiamy wnętrza, do jakich szczególnie pasuje szkło z grafiką i gdzie zazwyczaj się go stosuje. Opisujemy również czym charakteryzuje się tego rodzaju szkło i jakie jego rodzaje wyróżniamy.
Szkło z grafiką
Szkło z grafiką to bardzo eleganckie a jednocześnie modne i piękne wykończenie do wielu pomieszczeń w domu. Pasuje zarówno do kuchni i łazienki, jak i sypialni czy pokoju dziennego. Świetnie sprawdzi się także w salonie, a nawet w przedpokoju. To uniwersalne rozwiązanie zachwyca coraz większą liczbę osób i coraz więcej właścicieli domów i mieszkań się na nie decyduje.
Szklane panele, szklane obrazy do salonu czy wykończenie ścian między szafkami w kuchni to niewątpliwa ozdoba każdego wnętrza. Ściany ze szklaną grafiką mogą zostać uzupełnione o fronty meblowe z tego samego typu szkła, co staje się eleganckim i nowoczesnym wykończeniem kuchni. Takie samo rozwiązanie zastosować można w łazience. Takie dekoracje nadają pomieszczeniom przewodni ton i zwracają uwagę.
Szkło z grafiką najczęściej jest hartowane, chociaż nie zawsze. Zależy to od wyboru i preferencji klienta. Na takie szkło w drukarni zostaje naniesiona grafika, która powstaje przy pomocy specjalnego urządzenia drukującego. Pozwala to na wykonanie niemal każdego pomysłu. Do zalet takiego druku należą głównie:
- żywe i w pełni nasycone kolory,
- wysoka rozdzielczość,
- wysoka przyczepność i integracja koloru z materiałem
- odporność na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania itp.
Szkło z grafiką nadaje przestrzeniom nowoczesnego i oryginalnego charakteru. Możliwość doboru odpowiedniego zdjęcia i wykonania własnego pomysłu sprawia, że szklane panele idealnie komponują się nie tylko w tych minimalistycznych wnętrzach. Pięknie wyglądają także w pomieszczeniach bardziej klasycznych i eleganckich.
Elementy wewnątrz budynku, które można poddać dekoracji przy pomocy grafiki na szkle są zazwyczaj:
- szklane panele kuchenne i łazienkowe,
- drzwi,
- kabiny prysznicowe,
- daszki,
- balustrady,
- blaty stołowe,
- płytki ceramiczne,
- fronty meblowe.
Oprócz szkła z grafiką, które jest najczęściej hartowane, wyróżniamy także inne rodzaje dekoracyjnego szkła. Oto one:
- Szkło lacobel. Ten rodzaj szkła dekoracyjnego najczęściej stosowane jest w kuchni jako wykończenie ścian między szafkami. To fabrycznie polakierowane szkło, które jednak występuje w ograniczonej palecie barw. Nie zniechęca to jednak klientów, gdyż jego kolory są naprawdę bardzo uniwersalne, eleganckie i jednocześnie modne. Lacobel zaliczany jest do grupy szkieł float. Z jednej strony pokryte jest lakierem wysokiej jakości. Charakteryzuje się on gładką i błyszczącą albo matową powierzchnią, co uodparnia na zabrudzenia czy drobne zarysowania. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że szkło lacobel można wykorzystywać wyłącznie we wnętrzach. Charakteryzuje się łatwością montażu oraz łatwością w utrzymaniu czystości.
- Szkło lakierowane. To kolejny typ dekoracyjnego szkła. Jest ono fabrycznie bezbarwne. Może być hartowane, albo nie. Takie szkło najczęściej najpierw poddaje się obróbce, a następnie lakieruje na kolor wybrany przez klienta. Polakierowana tafla tego rodzaju szkła nie przepuszcza światła, a więc świetnie nadaje się do kuchni czy łazienki. Jest odporne na wilgoć, zadrapania i zabrudzenia. Wytrzymuje dosyć silne uderzenia i może być narażane na wysokie temperatury. Szkło lakierowane zazwyczaj występuje w nieograniczonej palecie kolorystycznej.
Zalety szkła hartowanego z grafiką
Uniwersalne jest szkło jednobarwne z delikatnym wzorem. Idealnie nadaje się do małych wnętrz. Nadaje im efektu lekkości oraz przestronności. Grafika na szkle czy lacobel są odporne na warunki atmosferyczne. Najbardziej trwałe są tafle wykonane ze szkła hartowanego. Zaletą jest też bezsprzecznie brak fug, zbierających kurze, gdyż grafika montowana jest na jednej tafli, ciętej na wymiar. W związku z czym łatwiej taką gładką powierzchnię utrzymać w czystości.
Szklane panele między szafkami w kuchni chronią też ścianę przed wodą czy wszechobecnym tłuszczem. Nadają kuchni estetyczny charakter a ich wygląd może być przeróżny, dlatego takie rozwiązanie jest bardzo oryginalnym pomysłem.
Taką dekoracją wykonaną na przykład w salonie można nawiązać do zjawisk występujących w przyrodzie, motywu gotowania czy pięknych krajobrazów. Na grafice można wyrazić również nasze hobby czy zainteresowania. Możliwości jest ogrom, a ostateczny efekt zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.
Druk UV i lacobel
Jest obecnie modny jako alternatywa dla płytek. Wśród wzorów pojawiają się, oprócz zdjęć krajobrazów, wzory naturalne jak i futurystyczne. Ciekawym pomysłem może być grafika z fraktalami. Grafika na szkle, nadaje się do wnętrz zarówno małych jak i dużych. W małych pomieszczeniach zaleca się raczej jasne kolory lacobelu i grafiki z delikatnymi wzorami, które rozświetlą wnętrze ale nie zagracą go. W dużych można poszaleć ze wzorami i kolorami oraz gabarytami.
Szklane tafle do salonu i kuchni
Pasują praktycznie do każdego stylu wnętrz, zarówno do podbijającego ostatnio rynek stylu eko design jak i innych. Po prostu dobieramy do naszego wystroju odpowiedni wzór czy zdjęcie. W rustykalnym gdzie dominują sielskie, łagodne kolory będzie pasował lacobel z brudną bielą czy beżem. Styl klasyczny jest natomiast pełny elegancji i harmonii, sprawdzi się w nim lacobel albo stonowana grafika. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem, stosowanym zwłaszcza w salonach i biurach, jest grafika na szkle.
Druk UV jest trwały i odporny na uszkodzenia, tusz na tafli jest utwardzany promieniami UV emitowanymi przez lampy LED. Odpory jest na uszkodzenia jakie może wywołać woda, wilgoć czy słońce. Z powodzeniem możemy zainstalować szklane tafle w kuchni zamiast tradycyjnych płytek czy w salonie jako alternatywa dla obrazu.