Blog

Jak stworzyć i zaaranżować szklany ogród zimowy na tarasie? Poznaj kilka cennych porad

Przez Redakcja w dniu
Zimowy szklany ogród

Ogród zimowy jest marzeniem wielu z nas. W tym artykule podpowiemy, jak stworzyć wspaniałe miejsce, które będzie nas cieszyło, nawet wtedy, gdy świat za oknem pokryje biały puch. Sprawdź, na co zwrócić uwagę tworząc szklany ogród zimowy i jak odpowiednio go zaaranżować.

Ogród zimowy na tarasie – czym tak naprawdę jest?

Ogród zimowy na tarasie, to nie tylko dodatkowe pomieszczenie w domu. Przeszklone ściany, postawione na fundamentach istniejącego wcześniej tarasu, swoją popularność zyskiwały przez lata. Pierwsze takie ogrody były typowo warzywne i mieściły się przy klasztorach. Już w XIV wieku w czasie zimy z powodzeniem udawało się hodować w nich rośliny.

Idąc tym tropem, w różnych częściach świata zaczęto tworzyć ogrody botaniczne. Dzięki konstrukcjom szklanym i ogrzewaniu, przez cały rok można było w nich utrzymać warunki odpowiednie dla danych gatunków roślin. Następnie w podobny sposób zaczęto tworzyć oranżerie.

Dzisiejsze całoroczne ogrody zimowe mogą pełnić wiele funkcji. Przede wszystkim są miejscem wypoczynku. Jednak z powodzeniem uprawiamy w nich nawet delikatne i wymagające rośliny. Ogrzewanie ogrodu zimowego sprawia, że możemy przenieść do niego także cytrusy, które z jednej strony są mało odporne na niskie temperatury, a z drugiej jednak potrzebują do obfitego kwitnienia okresu wegetacji, który przypada właśnie na miesiące zimowe.

Cytrusy w szklanym zimowym ogrodzie

Źródło: pixabay.com

W ogrodzie zimowym na tarasie nie powinno zabraknąć miejsca do relaksu – wygodna kanapa, rozkładany fotel i odpowiednie oświetlenie pozwolą stworzyć klimat, dzięki któremu zimowe wieczory nabiorą smaku przepysznej herbaty, wypijanej w towarzystwie kwitnących kwiatów.

Wady i zalety szklanego ogrodu zimowego

Niestety stworzenie całorocznego zimowego ogrodu i utrzymanie go nie należy do najłatwiejszych zadań. Jakie są wady, a jakie zalety szklanego ogrodu zimowego? Sprawdźmy!

Zalety całorocznego ogrodu zimowego:

  • szklane ogrody zimowe nie wymagają tworzenia nowego miejsca – podstawą jest dotychczasowy taras,
  • szklane ogrody zimowe zwiększają powierzchnię użytkową domu,
  • szklane ogrody zimowe idealnie izolują, nie pozwalając ciepłu z domu uciekać prosto na zewnątrz,
  • szklane ogrody zimowe regulują wilgotność w domu,
  • szklane ogrody zimowe tworzą miejsce wypoczynkowe wśród zieleni, co pomaga nam wypoczywać.

O ile takie zalety bardzo kuszą wszystkich, którzy marzą o takiej oranżeria, o tyle musimy pamiętać także o kilku drobnych wadach, które wiążą się ze stworzeniem ogrodu zimowego.

Wady szklanego ogrodu zimowego:

  • Koszt stworzenia całorocznego ogrodu zimowego – jedną z najważniejszych rzeczy przy tworzeniu ogrodu zimowego jest znalezienie materiałów bardzo dobrej jakości, jednak skonsultowanie sprawy ze specjalista, np. pracownikiem hurtowni szkła, pomoże nam znaleźć odpowiedzi na wiele pytań,
  • Utrzymanie ogrodu zimowego to dodatkowe koszty.
  • Uprawa roślin w ogrodzie zimowym wymaga czasu, jednak dla pasjonatów takich rozwiązań i roślin, zapewne będzie to przyjemność.
  • Należy pamiętać, aby regulować nie tylko temperaturę przez cały rok, ale także naświetlenie i wilgotność w ogrodzie.

O czym pamiętać projektując ogród zimowy?

Gdy jesteśmy na etapie projektowania naszego małego ogrodu botanicznego, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Przede wszystkim warto zastanowić się już teraz, jakie rośliny chcemy tam umieścić. Pod właśnie pod roślinność, jaką wybierzemy należy tworzyć warunki wewnątrz ogrodu. Znając już gatunki roślin, które chcemy hodować, możemy dostosować do nich wysokość ogrodu zimowego i ilość jego naświetlenia.

Najlepszym oświetleniem jest światło słoneczne naturalne. Oznacza to tyle, że musimy zainwestować w najlepszej jakości konstrukcje szklane. Wybierając szkło do ogrodu zimowego, z pewnością nie powinniśmy się kierować ceną. W dobrych hurtowniach szkła powinni nas poinformować o tym, które szyby nadają się do ogrodu zimowego i będą najwyższej jakości.

Jakie szkło wykorzystać do stworzenia ogrodu zimowego?

Konstrukcje szklane powinny być odpowiednio zabezpieczone. Nie mogą one wypuszczać zimą ciepła na zewnątrz, ale także nie mogą wpuszczać gorącego, letniego powietrza do środka. W hurtowni szkła ponadto dowiemy się, że szyby idealne do stworzenia ogrodu zimowego cechują się, nie tylko wysoką izolacją cieplną, ale także wysoką przepuszczalnością i redukcją przepuszczalności energii słonecznej. Dzięki niej w ciepłe, gorące dni nasze rośliny nie spalą promienie słoneczne.

W oknach, odpowiednich do stosowania w całorocznych ogrodach, stosuje się specjalną powłokę. Z jednej strony pozwala ona światłu przenikać wewnątrz oranżerii, dzięki czemu zapewniamy naturalne światło naszym roślinom, z drugiej jednak duża część promieni słonecznych jest odbijana. Współczynnik przepuszczalności światła dziennego nie zmienia się, a przepuszczalność energii słonecznej znacznie dzięki nim spada.

Zimą zaś powłoka ta sprawia, że ogrzewanie domowego ogrodu jest łatwiejsze i mniej kosztowne. Energia cieplna odbijana przez powłokę, wraca wewnątrz pomieszczenia, a nie przechodzi przez szyby na zewnątrz. W efekcie nawet w upalne dni nie odczuwamy gorąca wewnątrz pomieszczenia. Nasze rośliny nie są narażone na temperatury przekraczające 40°C. Stworzymy więc im idealne warunki wzrostu.

Co z bezpieczeństwem?

Ponieważ w szklanym ogrodzie zimowym, z każdej strony otaczają nas szyby, warto zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Dachy w ogrodach zimowych także są stworzone ze szkła, by dostarczyć roślinom odpowiednią ilość światła. Możemy zainwestować w przeszklenia, których tafle połączone folią PVB. Dzięki niej, nawet w przypadku stłuczenia się szkła, nie powstają niebezpieczne odpryski i małe, ostre kawałki.

Takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim na dachach. Jednak szkło wykorzystane na całej powierzchni ogrodu zimowego powinno być szkłem hartowanym. Szkło hartowane jest odporne na niewielkie uderzenia. Jest więc dużo bezpieczniejsze.

Ponadto warto dopytać w hurtowni szkła o szyby, które posiadają jak najwyższy poziom wyciszenia. Hałas otacza nas z każdej strony i jest czynnikiem, który w znaczny sposób zanieczyszcza nasze środowisko. Tworząc zielony, zimowy ogród, warto wykorzystać okazję do odcięcia się od wszechobecnego zgiełk. Stworzymy w ten sposób nie tylko przepiękne i cieszące oko miejsce w domu, ale także prawdziwą oazę spokoju. Pozwoli nam ona się wyciszyć i odpocząć po długim dniu.

Co z ogrzewaniem ogrodu zimowego?

Szklany ogród

Źródło: pixabay.com

Sposób ogrzewania ogrodu zimowego musimy dobrać tak, by nie było to dla nas uciążliwe, oraz tak by nie zbankrutować. O ile latem nie ma z tym większego problemu, tak zimą ogrzewać będzie trzeba codziennie, by nasze rośliny nie zmarzły. Nie polecamy zwykłych grzejników, ponieważ ogrzewanie w ten sposób jest bardzo kosztowne i mało efektywne.

Lepiej sprawdzą się promienniki na podczerwień, które są bezpieczne i niezwykle skuteczne. Ogrzewają one powiem przedmioty i ludzi, a nie samo powietrze. Przez co nie musimy czekać aż cały ogród się ogrzeje. Fachowcy tworzący ogrody zimowe mogą nam również zaproponować stworzenie grzejników kanałowych, ogrzewania podłogowego lub klimatyzatorem. Każda z tych metod ogrzewania ogrodu zimowego ma swoje wady i zalety i to od nas zależy, którą wybierzemy. Niemniej ogrzewanie ogrodu zimowego jest wymagane, jeśli chcemy się cieszyć z walorów ogrodu przez cały rok.

Stworzenie ogrodu zimowego z tarasu wiąże się z dużą ilością pracy i nakładem finansowym. Odpowiedni dobór materiałów, sprawdzeni fachowcy, którzy znają się na tym, co robią oraz rośliny, których widok będzie cieszył nasze oczy są gwarancją stworzenia ogrodu zimowego naszych marzeń. Dzięki temu, że nie będziemy oszczędzać na tworzeniu ogrodu całorocznego, będziemy mogli się cieszyć jego widokiem przez wiele lat.

Źródło:

  • http://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/pms/monitoring_halasu/Raport_za_rok_2018x_.pdf.

 

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności