Blog

Jak stworzyć minimalistyczne wnętrze? Poznaj kilka zasad aranżacji

Przez Redakcja w dniu
Pokój urządzony w stylu minimalistycznym

Przeciwnicy minimalizmu uważają, że jest to styl zbyt surowy, przypominający sterylne, szpitalne wnętrza. Zwolenników natomiast przekonuje jego prostota, elegancja i funkcjonalność. Tak jak o każdym innym stylu, także i o tym, opinie są bardzo różne. I każdy ma na ten temat zupełnie odmienne zdanie. Mimo to w ostatnich latach minimalizm, mający swoje początki w Japonii, cieszy się bardzo dużą popularnością. I coraz więcej osób decyduje się na takie aranżacje w swoich domach.

Czym dokładnie jest minimalizm? Jak stworzyć minimalistyczne wnętrza? Jak je zaaranżować? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą częścią naszego artykułu.

Czym jest styl minimalistyczny i co warto o nim wiedzieć?

Styl minimalistyczny staje się coraz bardziej popularny w polskich wnętrzach. Właściwie już od wielu lat gromadzi on wokół siebie rzeszę zwolenników. Szczególnie te osoby, które uwielbiają prostotę, uporządkowane przestrzenie, harmonię oraz spokój. Styl minimalistyczny pasuje właściwie do każdych wnętrz – nie tylko w niewielkich mieszkaniach, ale również w obszernych domach jednorodzinnych.

Styl, o którym mowa, wywodzi się z Japonii oraz z filozofii Zen, która jest tam niezwykle popularna. To właśnie od ZEN, zaczął się trend, który dziś popularny jest w niemal każdym zakątku świata. Trend ten oznacza po prostu, że mniej znaczy więcej. I tego trzymają się zwolennicy minimalizmu.

W minimalizmie nie ma praktycznie miejsca na zbędne ozdoby, dekoracje czy ciężkie meble. Brak tutaj przepychu i niepotrzebnych dodatków. Styl ten przede wszystkim doceniają ci, którzy stawiają nie na ilość, ale jakość. Niezwykle ważny w tym stylu jest również funkcjonalizm.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Źródło: Pexels

Ogólnie rzecz ujmując, jeśli coś nie jest nam potrzebne, powinno być schowane. Porządek i niegromadzenie przedmiotów więc to kolejne cechy stylu minimalistycznego.

  • Barwy. Styl ten stawia przede wszystkim na tak zwane barwy ziemi. To takie naturalne kolory jak biel, beż, szarości, czerń i brązy. Warto wspomnieć również o kolorach, których zadaniem jest optyczne powiększenie małych przestrzeni. To więc kolory jasne. Często do pomieszczeń wprowadza się jeden mocniejszy akcent kolorystyczny.
  • Kształty. Tutaj również obowiązuje zasada, że mniej znaczy więcej. Większość kształtów w pomieszczeniach jest prostych. Dominują proste bryły, gładkie powierzchnie i fronty, brak nadmiernych zdobień. Aby jeszcze bardziej wydobyć tą prostotę, często stosuje się pewien trik. Chodzi o to, aby skontrastować białą ścianę z prostymi grafitowymi meblami. Na przykład w kuchni.
  • Materiały. Z kolei jeśli chodzi o materiały, to szczególny nacisk w minimalizmie kładzie się na materiały naturalne. A do takich zaliczają się przede wszystkim: drewno, szkło, beton. To wrażenie surowości, jakie one wywołują, pięknie współgra z całym zamysłem stylu minimalistycznego. Warto zdecydować się na ciepłe odcienie, jeśli nie chcemy tworzyć aż takiej surowości we wnętrzach.
  • Jakość. Styl minimalistyczny, jak już wspomnieliśmy wcześniej, stawia również na najwyższą jakość materiałów, przedmiotów i sprzętów. Tak samo ważna jest funkcjonalność tego wszystkiego. Liczy się tutaj dopracowanie niemal każdego szczegółu oraz dbałość o detale. Sprzęty i materiały powinny być trwałe i służyć nam przez lata. To powiązane jest więc z dbałością o ekologię i środowisko, które nas otacza.

Zalety stylu minimalistycznego

  • Pierwszą bardzo praktyczną zaletą jest brak konieczności częstego sprzątania. W stylu tym praktycznie wszystko schowane jest w szafkach, a więc nie “zbiera” kurzu. Jest to istotne szczególnie wówczas, gdy nie mamy na takie czynności zbyt wiele czasu. Styl minimalistyczny to również wiele wolnej przestrzeni, co jest bardzo praktyczne na przykład podczas odkurzania czy zmywania podłóg.
  • Spokój oraz harmonia. Dziś, kiedy większość z nas żyje w ciągłym stresie i natłoku zajęć, taka harmonia w domu wprowadza potrzebny nam spokój. To niezwykle odprężające.
  • Wnętrza stworzone niemal jak dla alergika. Styl minimalistyczny jest bardzo pomocny alergikom. Nie ma tutaj bowiem zbyt wielu niepotrzebnych przedmiotów, które zbierałyby kurz. Często brak też zasłon czy dywanów, które mogą być źródłem alergenów.
  • Wnętrza w tym stylu przykuwają uwagę. Minimalizm podoba się dzisiaj naprawdę wielu osobom. Przede wszystkim dlatego, że nie ma tutaj rozgardiaszu i nadmiernej ilości przedmiotów. Setki drobiazgów bowiem, czy zagracone wnętrza, nie sprzyjają tworzeniu pięknych i przytulnych wnętrz.
  • Zalety finansowe. To wszystko, o czym wspomnieliśmy, czyli na przykład brak wielu przedmiotów czy sprzętów, stanowi zaletę pod względem finansowym. Nie musimy bowiem wydawać pieniędzy na zasłony, dywany, ciężkie meble, czy dekoracje.

Jak urządzić minimalistyczne wnętrza?

Salon i pokój dzienny

Przede wszystkim pozbądź się niepotrzebnych dekoracji, zdjęć w ramkach czy figurek. Ograniczenie form, wzorów i ozdób to główne wymagania stylu minimalistycznego. Jeśli już chcesz jakieś dekoracje zachować, to niech będą one naprawdę wysublimowane i proste. W salonie mogą to być jednokolorystyczne poduszki czy kosz z owocami na stole.

Zadbaj również o kolory ścian. Te zazwyczaj również są stonowane; dominują beże, szarości oraz biel. Do takich barw świetnie pasują dodatki w mocniejszych i bardziej wyrazistych kolorach. Takich dodatkowych kolorów nie powinno być jednak zbyt dużo. Postaw na maksymalnie dwa.

Meble same w sobie mogą stanowić piękną dekorację całego pomieszczenia. Pamiętajmy, że tutaj większe znaczenie powinna mieć jakość ich wykonania, a nie ilość. Warto zdecydować się na meble drewniane, w jednym kolorze i z gładkimi powierzchniami. Dobrym pomysłem mogą okazać się meble modułowe, które stwarzają wiele możliwości ich ustawienia.

Sypialnia

Sypialnia to pomieszczenie ciepłe, przytulne i komfortowe. Na pewno nie będą temu sprzyjać wyraziste i mocne kolory ani akcenty. Zadbaj o to, aby znalazły się tutaj najwyżej trzy barwy. Biel, beż i czerń wydają się być naprawdę świetnym pomysłem. Wprowadź również miękkie tkaniny. Na przykład w formie ozdobnych poduszek albo grubego, przytulnego koca. Dobrym pomysłem będzie też przyjemna narzuta na łóżko, ale mięciutki dywanik.

W tym pomieszczeniu najważniejszym elementem zawsze jest łóżko. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na prostą formą i delikatny kształt, bez żadnych zdobień i obić. Warto zadbać też o odpowiednią pościel, która przede wszystkim powinna cechować się prostotą. Szafki nocne powinny pasować do pozostałych mebli. Szafę na ubrania dobrze jest pokryć w całości wielkim lustrem, które dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń.

Sypialnia w stylu minimalistycznym

Źródło: Pexels

Kuchnia

Kuchnia w stylu minimalistycznym to przede wszystkim jednolite fronty mebli. Coraz częściej wykorzystywanym pomysłem jest tak zwana kuchnia schowana. Tutaj wszystkie główne strefy użytkowe schowane są za frontami. Jednolita zabudowa, często w jasnym kolorze, sprzyja uzyskaniu efektu harmonii i ładu. Nie stawiaj na wierzchu żadnych niepotrzebnych ozdób i dodatków. Jeśli już, to niech będą one wykonane ze szkła albo drewna.

Co położyć na ściany? Warto zdecydować się na płytki o dużych formatach. Takie wykończenie może być zarówno matowe, jak i lekko błyszczące. Na podłodze można położyć uroczy drewniany parkiet albo zdecydować się na bardziej surowe i jednocześnie nowocześniejsze rozwiązanie, jakim jest beton.

Łazienka

W tym pomieszczeniu warto postawić na jeden kolor, który grać będzie rolę barwy przewodniej. Może być wyrazisty i mocny. Takim jest, chociażby grafit. Pozostałe kolory niech będą stonowane i stanowią tło całej aranżacji. Tak jak w przypadku wcześniejszych wnętrz, tutaj również zrezygnujmy z niepotrzebnych przedmiotów i ozdób. Dekoracją samą w sobie niech będzie na przykład marmurowa wolnostojąca wanna albo duże, proste lustro.

Kafelki, którymi obłożymy ścianę i podłogę, powinny być jednolite i gładkie. Te w dużym formacie poprawiają dodatkowo proporcje pomieszczenia. Łazienka wydaje się być większa. Kafle niech będą w jednym kolorze, na przykład beżowym.

Do absolutnego minimum ograniczmy wszystkie otwarte półki. Takie działanie pozwoli na zachowanie porządku i harmonii, które pozwolą nam się zrelaksować po całym dniu pracy. Szafki i fronty powinny być jak najbardziej minimalistyczne. Dobrym rozwiązaniem będą szafki typu push to open. Unikniemy dzięki nim często nieestetycznych uchwytów.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności