Blog
Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem – poznaj najważniejsze zasady
Łazienka to niewątpliwie jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Spędzamy w niej wiele czasu. Jeśli zaprojektujemy i urządzimy ją w odpowiedni sposób, to stanie się nie tylko miejscem funkcjonalnym. Stanie się również idealnym miejscem do relaksu i odpoczynku. Urządzanie łazienki nie jest zadaniem łatwym. Szczególnie wówczas, gdy pomieszczenie nie jest duże.
Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem? O jakich najważniejszych zasadach należy pamiętać? I co jeszcze warto o tym wiedzieć? Na wszystkie te i podobne pytania odpowiadamy poniżej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Gdy tylko możesz, to zachowaj odległości
Nawet jeśli pomieszczenie przeznaczone na łazienkę jest małe, to mimo wszystko staraj się zachowywać odległości między poszczególnymi elementami. Przestrzeń jest bardzo ważna. Potrzebna jest ona zarówno przed wanną czy prysznicem, jak i umywalką czy łazienkową szafką. Do wszystkiego powinniśmy mieć swobodny dostęp. Odpowiednia ilość miejsca z pewnością zapewni nam komfort w użytkowaniu poszczególnych elementów armatury.
Warto też pamiętać, że zachowanie odległości powiększa optycznie przestrzeń. Nawet jeśli te odległości nie są bardzo duże, to zawsze dają wrażenie harmonii. W przypadku małych łazienek nie zawsze jest to możliwe i zachowanie tej zasady faktycznie może być utrudnione. Dlatego też warto wcześniej przemyśleć rozmiary poszczególnych sprzętów.
Z pewnością prysznic nada się dużo bardziej niż wanna. Ważne jednak, aby kabina również miała odpowiednie wymiary. Ważne aby dostęp do niej nie był ograniczony, a co za tym idzie – utrudniony.
Kolorystyka również ma znaczenie
Nie od dzisiaj wiadomo, że niektóre kolory mogą optycznie powiększyć przestrzeń. Co jest oczywiście niezwykle istotne w przypadku małej łazienki. Przede wszystkim najważniejszą zasadą w tym kontekście jest unikanie ciemnych barw na przykład na płytkach. Czarne mogą być jedynie drobne dodatki. Niektóre mogą nawet dodać pomieszczeniu elegancji i klasy. To kolor zresztą bardzo uniwersalny. Nie powinien on jednak dominować.
Projekty małych łazienek zazwyczaj uwzględniają takie kolory jak chociażby złoto, błękit, czy butelkowa zieleń. Modne i przede wszystkim powiększające przestrzeń są płytki imitujące na przykład marmur albo inne kamienie. Szczególnie w jasnych, chociażby beżowych czy piaskowych barwach.
Przechowywanie w małej łazience
W łazience powinny znajdować się przybory higieniczne, kosmetyki, ręczniki czy nawet mała, domowa apteczka. Jeśli mamy do dyspozycji klasyczne cztery metry kwadratowe, jak to wszystko ogarnąć?
Pralka i kosz na pranie najlepiej umieścić w zabudowie. Kosz na pranie w zabudowie to zresztą dzisiaj bardzo modne rozwiązanie. Do mniejszych przestrzeni lepiej wybrać pralkę o najmniejszej pojemności. Aby w pełni wykorzystać pustą przestrzeń nad pralką umieszczając tam szafkę na ręczniki i kapsułki do prania oraz pozostałe akcesoria. Aby jeszcze bardziej wykorzystać potencjał małej przestrzeni, należy wybrać zabudowę aż po sam sufit – zdziwisz się, ile jest miejsca w twojej łazience!
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie mebli na wymiar. Warto zaplanować wówczas praktyczne, zamykane szafki, w których schowamy wszystkie potrzebne rzeczy. Zdecydujmy się na fronty w jasnym kolorach i z błyszczącymi elementami, które odbijają światło. Taki zabieg dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń.
Miejsce na makijaż
Podobnie można wykorzystać miejsce nad toaletą, które zwykle pozostaje puste, wystarczy jedynie zamontować półki na których będziesz przechowywać pędzle, perfumy, paletki cieni czy biżuterię. To może być również świetne miejsce na dekorację!
Jak optycznie powiększyć łazienkę? Sekretem są lustra na wymiar!Zamontowane nad umywalką może wystąpić solo, a zamontowane nad nim światła sprawią, że od razu zrobi się jasno i przestrzennie! To ważne zwłaszcza w tych łazienkach, w których projekt nie obejmuje okna.
Tu dobra wiadomość dla pań codziennie wykonujących makijaż i skomplikowane procesy pielęgnacyjne: wystarczy założyć żarówkę, która imituje światło dzienne i raz na zawsze zapomnieć o problemie nierówno nałożonego podkładu!
Miejsce na kąpiel
Z racji tego, że mamy niewiele miejsca, do niewielkiej łazienki nie wstawiajmy wanny. Nowoczesne prysznice zajmują minimum miejsca. Minęły czasy trudnych do utrzymania w czystości brodzików akrylowych i zamykanych kabin. Takich, na których osadzał się kamień i mydło niemal po każdym prysznicu.
Jaki prysznic wybrać
Postaw na minimalizm! Stwórz odpływ liniowy, a armaturę zamontuj wprost ze ściany. Zamiast kabiny z sieciówki stwórz własną na zamówienie. >Będzie się wyróżniać trwałością oraz estetyką wykonania oraz pięknie prezentować nawet w najbardziej nieustawnym wnętrzu!
Kolejnym fantastycznym rozwiązaniem w małej łazience jest prysznic za parawanem, który łagodnie oddzieli go od pozostałej części pomieszczenia, nie powodując niepotrzebnego zabierania cennej powierzchni. Transparentne szkło jest najlepszym wyborem, jednak jeśli jesteś odważny i zależy ci na awangardowej stylistyce śmiało możesz nadrukować na szkle dowolny wzór. Czy to będzie kwitnąca orchidea, czy leśny pejzaż – ogranicza cię wyłącznie własna wyobraźnia!
To, jak będzie wyglądał prysznic, na który się zdecydujesz, będzie miało ważne znaczenie dla wyglądu pomieszczenia oraz oczywiście jego funkcjonalności. Możliwości aranżacji jest wiele. Oprócz wspomnianych już aranżacji, w małej łazience, najlepiej będzie wyglądał też prysznic, który:
- ma niski brodzik; powinien on mieć maksymalnie 10 centymetrów wysokości,
- jest bez brodzika, a ma odpływ liniowy, czyli odpływ ten ukryty jest w podłodze. Wówczas posadzka pod prysznicem powinna być odpowiednio nachylona. Takie rozwiązanie wymaga jednak stosunkowo nisko osadzonego odpływu. Zazwyczaj związane jest to z kuciem w podłodze. A w małych pomieszczeniach i w niektórych budynkach, nie zawsze takie działania są możliwe do wykonania.
Jakiego prysznicu nie wybierać
Do małej łazienki zdecydowanie nie należy wybierać prysznicu ze standardową, klasyczną, mleczną kabiną i wysokim brodzikiem. To wszystko będzie wyglądać bardzo masywnie i na pewno przytłoczy wnętrze. Jeśli nie rzeczywiście, to z pewnością optycznie. A przecież nie na takim efekcie nam zależy.
Warto również pamiętać, że wbrew pozorom zaokrąglone kabiny prysznicowe, nie prezentują się wcale lepiej od kabin bazujących na kwadracie.
Podsumowanie
Na koniec warto przypomnieć wszystkie zasady, którymi należy kierować się podczas urządzania małej łazienki z prysznicem. Oto one:
- zawęź paletę kolorystyczną i zdecyduj się na jasne barwy,
- przemyśl dokładnie aranżację pomieszczenia i wybierze meble oraz inne sprzęty, które wymiarowo będą odpowiednie,
- zadbaj o odpowiednie lustra i oświetlenie,
- każdą wolną przestrzeń we właściwy sposób wykorzystaj do przechowywania, najlepiej w zamkniętych szafkach,
- wybierz dopasowany prysznic z niskim brodzikiem albo z odpływem liniowym,
- zadbaj o odpowiednie odległości między poszczególnymi elementami w łazience.