Blog

Jakie szkło wybrać do kabiny prysznicowej? O rodzajach i typach szklanych kabin!

Przez Redakcja w dniu
Szklana kabina

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. Każdego dnia spędzamy w niej czas na zabiegach pielęgnacyjnych, higienicznych i relaksacyjnych. Powinna być funkcjonalna i estetyczna. Im bardziej funkcjonalna będzie łazienka, tym sprawniej będziemy w niej wykonywali codzienne czynności. To ułatwi nam życie i usprawni codzienny rytm dnia. To szczególnie ważne rano, gdy spieszymy się do pracy.

Wieczór to dla większości czas odpoczynku i relaksu. Czas relaksacyjnej kąpieli, zabiegów odnowy ciała i ducha. Wtedy istotne jest to, jak łazienka wygląda. Czy dobrze się w niej czujemy, czy potrafimy odpocząć? Wybierając elementy wyposażenia łazienki, musimy podjąć kilka istotnych decyzji. Czy zdecydujemy się na prysznic? Jaki on będzie? Jak będzie wyglądała kabina prysznicowa? Ważny jest każdy detal. Również to, jakie szkło warto wybrać do kabiny prysznicowej?!

Rodzaje kabin prysznicowych

Kabinę prysznicową można dowolnie spersonalizować poprzez wybór modelu, rodzaju drzwi, typu brodzików, czy rodzaju szkła. Podejmując każdy z tych wyborów, konstruujemy idealną dla siebie kabinę.

Jakie są rodzaje kabin natryskowych?

Można wybrać kabinę narożną, przyścienną, wolnostojącą oraz wnękową. 

Do kabiny wnękowej domontować trzeba tylko drzwi. Pozostałe ściany prysznica to wnęki. W tym typie kabiny szkła jest niewiele. Wnęka może być specjalnie zbudowana, np. z płyty kartonowo-gipsowej. Można też wykorzystać naturalny układ łazienki i istniejące w niej ściany. Najczęściej ściany kabiny obłożone są płytkami.

Kabiny narożne wykorzystują układ łazienki. Ta kabina natryskowa zbudowana jest z dwóch ścian narożnych. Stanowią one bazę. Do nich można dołożyć dwie ściany szklane. Wtedy kabina będzie kwadratowa albo prostokątna. Można również wykorzystać półokrągłe drzwi. Wtedy kabina będzie miała kształt przypominający trójkąt. Zaletą tego rodzaju koabin jest to, że zajmują bardzo mało miejsca. Dostępne są kabiny kwadratowe, półokrągłe i wielokątne.

Kabiny przyścienne są zbudowane tak, że jedna ściana prysznica jest ścianą łazienkową. To na niej zamontowany jest bateria. Mogą być wielokątne, prostokątne i półokrągłe. Pozostałe ściany zazwyczaj są wykonane ze szkła. To dość wygodny rodzaj kabiny i niezwykle estetyczny.

Ostatni typ to kabina wolnostojąca. Ta kabina nie ma żadnego kontaktu ze ścianami łazienki. Zajmuje ona najwięcej miejsca spośród wszystkich typów. Z tego względu najczęściej wybiera się ją do dużych przestrzeni. Jej największą zaletą jest to, że jest bardzo nowoczesna, oryginalna i dekoracyjna. Należy jednak zbudować specjalną instalację wodną. Doprowadzić zarówno dopływ, jak i odpływ wody. To może być dość kłopotliwe i kosztowne. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zaplanowanie budowy kabiny wolnostojącej już na etapie projektu domu. Budując dom, możemy zadbać o zbudowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej w odpowiednim miejscu.

Szklane kabiny prysznicowe — typy drzwi

Szklane drzwi kabiny prysznicowej

Źródło: Freepik.com

Kolejny wybór dotyczy wyboru drzwi. Istnieją oczywiście kabiny prysznicowe bez drzwi. Jednak zdecydowanie częściej wybiera się te zabudowane drzwiami.

Istnieje kilka różnych typów drzwi: uchylne, suwane, wahadłowe, harmonijkowe oraz walk-in. Każdy z nich ma swoje określone cechy, które mają wpływ zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę.

Drzwi suwane występują w dwóch wersjach: jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Jednoskrzydłowe przesuwa się z jednej strony na drugą. Dwuskrzydłowe przesuwane są ze środka na boki. Drzwi suwane są osadzone na specjalnych rolkach, które ruszają się po prowadnicach. Umożliwia to ich łatwe przesuwanie. Jeśli zależy nam na trwałości drzwi oraz łatwości ich użytkowania, warto wybrać drzwi na podwójnych rolkach i metalowych łożyskach. Zdecydowanie tańsze są modele z plastikowymi suwakami. Są one jednak mniej odporne na zniszczenia i urazy mechaniczne. Takie drzwi są chętnie wybierane do niewielkich pomieszczeń. Są łatwe w użyciu, bardzo praktyczne i nie zabierają zbędnego miejsca.

Na rynku dostępne są drzwi, które można wypinać. Dzięki temu zdecydowanie łatwiejsze jest ich czyszczenie. Produkt pozostaje czysty i estetyczny przez dłuższy czas.

Alternatywą dla drzwi przesuwanych są drzwi harmonijkowe. Można wybrać spośród dwóch wariantów: drzwi prawo- oraz lewostronnych. Podobnie jak drzwi przesuwane zajmują one niewiele miejsca. Nie wystają poza kabinę. Nadają się do niewielkich łazienek. Mają one jednak pewne wady. Nie są idealnie szczelne i są trudne w utrzymaniu czystości. Mają wiele miejsc, do których trudno się dostać i które nie łatwo umyć. Ich zaletą jest ciekawy design. Nadają się do stylizowanych łazienek.

Inne warianty i rodzaje kabin prysznicowych: drzwi uchylne, wahadłowe i kabiny bez drzwi

Kolejnym modelem są drzwi uchylne. Wyglądem przypominają one zwykłe drzwi. Uchyla się je na zewnątrz kabiny. W niektórych modelach drzwi mogą się otwierać do wewnątrz. To jednak bardzo rzadkie. Można wybrać drzwi jednoskrzydłowe albo dwuskrzydłowe. Mogą być prawostronne albo lewostronne. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych mogą być one symetryczne albo asymetryczne. Ich zaletą jest to, że wejście do kabiny jest bardzo szerokie. Są też łatwe do czyszczenia. Za wadę uznać możemy, że zajmują sporo miejsca.

Alternatywą dla drzwi uchylnych są drzwi wahadłowe. Są tak skonstruowane, aby część drzwi otwierała się do środka, a część na zewnątrz. Do wyboru są drzwi jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. To zdecydowanie ciekawy wizualnie wybór. Zajmują one mniej miejsca niż model uchylny. Przez co wejście do kabiny jest też mniejsze. 

Ostatni typ to kabina prysznicowa bez drzwi. Jej największą zaletą jest to, że zajmuje mniej miejsca. Taki typ kabiny jest też bardzo designerski. Nadaje wnętrzu nowoczesnego, bardzo ciekawego charakteru. Ma ona również swoje walory praktyczne. Zazwyczaj wejście jest bardzo duże. Można bez trudu wprowadzić osobę straszą, niepełnosprawną. Brak drzwi ułatwia też pomoc w kąpieli. Można wybrać kabinę która ma brodzik albo taką, która nie ma brodzika. Powinna ona jednak być tak zaaranżowana, żeby strumień wody nie zalewał łazienki. Jeśli kabina jest bez drzwi oraz bez brodzika i jest stosunkowo duża, to można ustawić tam miejsce do siedzenia. To zdecydowanie ułatwi kąpiel, zwłaszcza osobom starszym. Wolnostojące szklane kabiny prysznicowe też mogą nie mieć drzwi. Istnieją różne warianty. Jeśli wybierzemy kabinę prysznicową na zamówienie, to możemy ją skonstruować z dowolnych elementów.

Rodzaje kabin natryskowych — typy brodzików

Kolejną kwestią jest wybór brodzika. Można kupić gotowy produkt, wraz z brodzikiem. To rozwiązanie pewne i bezpieczne. Będziemy wiedzieli, że każda z części do siebie pasuje. Można też dokupić brodzik, który jest sugerowany przez producenta. Zawsze trzeba sprawdzić, czy brodzik i kabina są ze sobą kompatybilne. Samodzielny wybór brodzika daje większe możliwości. Wybór na rynku jest niezwykle szeroki. Dostępne są różne głębokości brodzika, różne kształty, a także materiały, z których jest on wykonany.

Można wybrać brodzik akrylowy, mineralny, ceramiczny. Można wybrać zwykły biały brodzik albo dobrać inny kolor. Wszystko zależy od stylu, w którym urządzona jest łazienka i naszego gustu. Brodzik może być kwadratowy, prostokątny, wielokątny. Może być też półokrągły albo okrągły. Wiele zależy od układu samego prysznica.

Najważniejszym parametrem jest głębokość brodzika. To ona w największym stopniu wpływa na jego funkcjonalność. Dostępne są brodziki płaskie oraz głębokie.

Brodzik głęboki może mieć różną głębokość. Standardowo wybiera się między 9 a 16 cm. Czasem zdarza się tak, że brodzik jest głębszy. Może on mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów. Im głębszy brodzik, tym większa możliwość wzięcia w nim kąpieli. Głęboki brodzik może być wyposażony w specjalne krzesełko. Taki prysznic będzie nieco przypominał kąpiel w wannie. Ułatwi to też kąpiel małych dzieci. Dla nich głęboki brodzik będzie wanną. Minusem jest to, że do takiego brodzika ciężej wejść. Nie zaleca się go osobom starszym albo takim, które mają trudności w poruszaniu się.

Jakie jeszcze rodzaje brodzików wyróżniamy?

Płaskie brodziki są bardziej funkcjonalne. Mają zazwyczaj od 2 do 5 cm. Dużo łatwiej do nich wejść i z nich wyjść. Trudniej jednak zamontować w nich instalację i zazwyczaj trzeba wybrać niski syfon. Najlepiej, jeśli podejmiemy decyzję o kabinie z płaskim brodzikiem jeszcze na etapie projektowania łazienki. Z pewnością to rozwiązanie jest bardzo praktyczne i estetyczne.

Innym wariantem jest kabina bez brodzika. Jest ona bardzo ciekawa wizualnie, estetycznie. Kabina bez brodzika jest bardzo wygodna. Można z niej korzystać, nawet jeśli ma się problemy z poruszaniem. Jest odpowiednia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Nie jest jednak łatwa w montażu. Wymaga przygotowania specjalnej instalacji kanalizacyjnej. Szklane kabiny prysznicowe bez brodzika wyglądają bardzo efektywnie i dekoracyjnie. Jeśli mamy taką możliwość, to warto ją rozważyć. To dużo łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na kabinę prysznicową na zamówienie.

Kolor szkła

Niezwykle estetyczne i efektywne są szklane kabiny prysznicowe. Producenci kabin prysznicowych mają w swojej ofercie szeroki wachlarz szkieł. Jedną z decyzji, które trzeba podjąć, jest wybór koloru szkła. Dostępne są szkła przejrzyste, barwione, ornamentowe, satynowe, grawerowane i piaskowane. Każde z nich ma określone parametry techniczne oraz walory dekoracyjne.

Dość dużą popularnością cieszy się szkło przejrzyste. To szkło przezroczyste, bezbarwne. Czasem nazywane jest czystym. Charakteryzuje się tym, że jest przezroczyste i gładkie. Na krawędziach, które są oszlifowane, widoczne jest lekko zielonkawe zabarwienie. Wynika ono z obecności tlenków żelaza w masie szklanej. Jest bardziej widoczne w grubszych szkłach.

Można również wybrać specjalne szkło, które nie ma zielonkawego zabarwienia. Jego przejrzystość jest większa. Jest ono niemal niewidoczne. Szkło satynowe również posiada lekko zielonkawą barwę. Ma ono jednak matową powierzchnię, która niweluje ten efekt. Jedna strona szkła satynowego jest gładka, a druga lekko porowata, matowa.

Szkło barwione powstaje poprzez zabarwienia masy szklanej na wybrany kolor. Najczęściej spotyka się szkła brązowe, zielone, niebieskie i grafitowe. Im grubsze jest szkło, tym intensywniejsze jest jego zabarwienie.

Szkła ornamentowe

Innym typem są szkła ornamentowe. Ich największą zaletą jest różnorodna stylistyka. Dzięki temu zwiększają się możliwości udekorowania łazienki. Szkła ornamentowe są też półprzepuszczalne. Daje to wrażenie intymności i prywatności.

Szkła ornamentowe powstają poprzez walcowanie płynnego szkła. Wykorzystuje się do tego dwa cylindry. W wyniku tego procesu na jednej stronie szkła powstaje wzór, wygrawerowany ornament. Druga strona szkła jest zupełnie gładka.

Podobnym typem jest szkło piaskowane lub grawerowane. Szkło piaskowane powstaje w wyniku piaskowania szkła. To rodzaj matowienia szkła piaskiem, który jest rozpalany na szkło pod bardzo wysokim ciśnieniem. Szkło grawerowane uzyskuje się poprzez wypalenie laserem wzorów. Jedno i drugie szkło ma jedną stronę zupełnie gładką. Piaskują szkło oraz grawerując, można uzyskać różnorodne wzory. Czasem można zamówić swój własny, indywidualny wzór. Wszystko zależy od oferty producenta. Szklane kabiny prysznicowe mogą być przezroczyste, zaciemnione, barwione. Mogą mieć wygrawerowane wzory. Być gładkie, matowe. Skoro wybór jest tak duży, to warto wybrać idealny produkt.

Rodzaje kabin prysznicowych. Którą wybrać?

Szklany prysznic

Źródło: Freepik.com

Różne są rodzaje kabin natryskowych. Można wybrać ich wielkość, kształt, kolor. Są rodzaje kabin natryskowych z brodzikiem i kabiny bez brodzika. Można wybrać szklane kabiny prysznicowe albo takie, które wykorzystują ściany łazienkowe. W przypadku, gdy wybierzmy kabiny prysznicowe na zamówienie, to możemy dokładnie spersonalizować produkt. Warto zastanowić się nad tym, czego potrzebują domownicy. Najpierw należy wziąć pod uwagę funkcjonalność kabiny. Czy domownicy potrzebują płaskiego brodzika? Czy nie lepiej będzie wybrać kabinę bez brodzika? Jeśli mamy dzieci, to może warto wybrać głębszy brodzik, który zastąpi im wannę? Następnie należy zastanowić się nad estetyką. Dobrać kolory, faktury, kształty do stylu, w którym urządzona jest łazienka.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności