Blog

Konstrukcje szklane we wnętrzach – o zastosowaniu ściany ze szkła

Przez Redakcja w dniu
Szklane biuro typu open space

Dziś słów kilka o zastosowaniu ściany ze szła we wnętrzach. Zachęcamy do lektury.

Ściana ze szkła – co to takiego?

Szklana ściana, to nic innego, jak ścianka działowa w pomieszczeniu, wykonana ze szkła. Jest wzmocniona metalowymi okuciami, które umożliwiają jej zamontowanie we wnętrzu. Jest to nowoczesne wykorzystanie szkła we wnętrzach i wbrew pozorom nie ogranicza się tylko do mieszkań w stylu loftowym czy biur. Idealnie wkomponuje się też w styl skandynawski, a nawet doda uroku tzw. wiejskiej chacie. Nieco chłodny i minimalistyczny styl takiej ściany, można ocieplić odpowiednimi dodatkami i kolorami ścian.

Nie bez znaczenia jest także rodzaj oświetlenie, na jakie się zdecydujemy. Jeżeli zależy nam na wrażeniu ciepła i przytulności, wybierzmy światło o żółtawym zabarwieniu. Z kolei jeżeli chcemy podkreślić surowy charakter szkła, postawmy na światło o neutralnej lub chłodnej, lekko niebieskawej barwie.

Ścina ze szkła – jakie ma zastosowanie?

Szklane konstrukcje sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie inwestorowi zależy na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni lub w małych mieszkaniach, gdzie zajdzie potrzeba wydzielenia dodatkowego pokoju lub aneksu. Szkło w domu może okazać się doskonałym rozwiązaniem, gdy mamy do zagospodarowania ciemną wnękę.

Szklana konstrukcja pozwoli nam, nie tylko wydzielić osobne pomieszczenie, np. sypialnię, ale nie pozbawi nas też dostępu do światła dziennego. Wnętrze zostanie też optycznie powiększone przez takie rozwiązanie, a nie dodatkowe ograniczone murowanymi  bądź kartono – gipsowymi konstrukacji. Odważniejsi mogą zdecydować się, np. na wykorzystanie takiego rozwiązania do oddzielenia łazienki od salonu.

Szkło można jednak przyciemnić lub częściowo albo całkowicie pokryć dowolnie wybraną grafiką. Takie rozwiązanie architektoniczne sprawia, że domownicy nie czują się osamotnieni w małym, zazwyczaj słabo oświetlonym pomieszczeniu. Można więc śmiało powiedzieć, że szklane konstrukcje sprzyjają integracji domowników, a także gości.

Kolejnym zastosowaniem, jest szkło we wnękach, szczególnie garderobach lub tzw. ślepych aneksach kuchennych. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż projektowanie od nowa świeżo kupionego mieszkania tak, aby zapewnić wszystkim pomieszczeniom odpowiednią ilość światła dziennego. Konstrukcje szklane są łatwe w utrzymaniu w czystości i nie wymagają okresowego malowania, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych ścian. Jeżeli ściana ze szkła Ci nie wystarczy, zawsze możesz ją połączyć z łazienkowym szklanym panelem ściennym, a w aneksie kuchennym z popularną w ostatnich latach dekoracją między szafkami kuchennymi o nazwie lacobel. Jest to szklany panel w jednolitym kolorze lub z dowolnie wybraną grafiką, który z powodzeniem zastępuje klasyczne płytki. Podobnie, jak szklana konstrukcja ścienna, jest łatwy w utrzymaniu w czystości. 

Modne szkło w biurze

Modne szkło w biurze

Źródło: Freepik.com

Szkło w biurze, to dość często spotykane rozwiązane. Stało się ono szczególnie popularne wraz z nadejściem mody na tzw. powierzchnię biurową w stylu open space. Klasyczne ścianki działowe zostały zastąpione szklanymi konstrukcjami, aby dodać pomieszczeniu lekkości i podkreślić atmosferę wzajemnej współpracy. Jednocześnie, szkło w biurze pozwala na wyodrębnienie miejsc tzw. cichej pracy, której rzetelne wykonanie w warunkach otwartej przestrzeni i panującego w niej hałasu, stałoby pod dużym znakiem zapytania. Szkło we wnętrzach możemy też spotkać w gabinetach kosmetycznych lub salonach masażu. Dzięki temu, że jest łatwe w utrzymaniu w czystości, dodatkowo podkreśla sterylność pomieszczeń, co jest szczególnie ważne w tego typu gabinetach. Jest też popularną formą wydzielenia recepcji w małych lokalach użytkowych. Dzięki temu klienci już na wejściu widzą z kim mają do czynienia i jak wygląda dane pomieszczenie od tzw. kuchni.

Przeszklone ściany to również doskonała forma marketingu. Przedsiębiorca pokazuje w ten sposób, że nie ma nic do ukrycia przed potencjalnym klientem.   

Jak zamontować ścianę ze szkła?

Dostępne są dwa rodzaje montażu: ramowy i bezramowy. 

Ramę tworzą specjalistyczne profile aluminiowe. Szklane konstrukcje wymagają wiedzy i doświadczenia w ich montażu. Dlatego warto zdecydować się na profesjonalny montaż. Dzięki temu nie uszkodzimy szklanej tafli, a także nie narazimy siebie na niebezpieczeństwo, jeżeli dojdzie do przypadkowego pęknięcia szkła. Należy mieć na wadze, że powierzchnia takiej ściany jest zazwyczaj dość duża, a co za tym idzie, jej pęknięcie może spowodować poważne obrażenia ciała.

Dodatkowo, takie uszkodzenie szklanej konstrukcji nie jest objęte gwarancją, więc stracimy również zainwestowane w ścianę pieniądze. Ściana ze szkła w systemie bezramowym jest montowana na specjalnych, metalowych okuciach do podłoża i do sufitu. Może być dodatkowo wyposażona w drzwi uchylne (prawe lub lewe) albo drzwi przesuwne. Warto zwrócić uwagę na jakość okuć, ponieważ to tak naprawdę na nich osadza się cała szklana konstrukcja. Zazwyczaj są dostępne w klasycznych, neutralnych formach, dzięki czemu wtapiają się w wystrój danego wnętrza i nie tworzą wrażenia chaosu. Niemniej jednak, jeżeli żaden kolor nie przypadnie nam do gustu lub uznamy, że nasze wnętrze potrzebuje indywidualnego rozwiązania w tym zakresie, zawsze możemy spróbować przemalować okucia lub profile specjalistycznymi farbami.

Warto jednak wcześniej upewnić się, że nie stracimy przez to gwarancji na te produkty. Z kolei prowadnica od drzwi przesuwnych, powinna chodzić lekko i płynnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku ściany ze szkła, ponieważ konieczność użycia nadmiernej siły, może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Ile kosztuje ściana ze szkła?

Cena za szklaną konstrukcję, zależy od kilku parametrów:

  • powierzchni szkła, jakiego potrzebujemy
  • czy korzystamy z gotowego produktu, czy potrzebujemy szklanej konstrukcji na wymiar;
  • czy ma być to jednolita tafla szkła, czy potrzebujemy drzwi;
  • jeżeli potrzebujemy drzwi, to jakiego rodzaju – zwykłe czy przesuwne;
  • ceny w hurtowni szkła, z którą zdecydujemy się współpracować;
  • czy decydujemy się na samodzielny montaż, czy chcemy skorzystać z usługi profesjonalisty.

Nasza hurtownia szkła oferuje Klientom wszelkie doradztwo związane z wyborem szklanych konstrukcji. Zachęcamy, aby przed złożeniem ostatecznego zamówienia na szklaną konstrukcję, skonsultować swój projekt ze specjalistą, który nasienie stosowne poprawki lub zaproponuje bardziej optymalny projekt całości lub części Twojego szkła. Pamiętaj, że Twoja wizja musi być możliwa do zamontowania i bezpiecznego użytkowania!

Nie martw się jednak, jeżeli kompletnie nie masz pojęcia, jak zabrać się za taki projekt. Skontaktuj się z nami i opisz, czego potrzebujesz. Z pewnością zaproponujemy Ci najlepsze rozwiązanie do Twojego wnętrza.

Pamiętaj, że warto przy wyborze konkretnej hurtowni szkła oraz ewentualnej firmy montażowej, kierować się nie tylko ceną, ale również doświadczeniem i opiniami. Szkło w domu czy biurze, to oryginalny element wystroju, ale należy pamiętać, że tylko zamontowane w prawidłowy sposób gwarantuje długi i bezpieczny okres eksploatacji.

Jesteśmy do twojej dyspozycji!

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności