Blog

Organizacja przestrzeni – jak utrzymać porządek w domu?

Przez Redakcja w dniu
odkurzacz

Lubicie sprzątać? Pewnie większość z Was powie, że nie. Jednak chcąc utrzymać ład i porządek w mieszkaniu konieczne jest regularne i systematyczne wykonywanie porządkowych czynności. Ponadto kreatywność i zaangażowanie domowników. Dzięki nim wszystko będzie szło szybko, sprawnie i efektownie. Dziś powiemy Wam, jak w kilku prostych krokach zadbać o porządek w swojej domowej przestrzeni.

Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj

Uporządkowana przestrzeń jest bardzo ważna. Pozwala zebrać myśli, skupić się, a także odpocząć. Wieczny bałagan irytuje i rozprasza. A co najgorsze – robi się wręcz błyskawicznie. Dlatego warto sprzątać każdego dnia. Wystarczy kilka minut dziennie, aby nie dopuścić do nadmiernego zabrudzenia. Wychodząc z sypialni – pościel łóżko, wówczas wrócisz do pięknej przestrzeni, w której z uśmiechem na twarzy będziesz mógł odpocząć. Zjadając kolację umyj naczynia i pochowaj szkło – poranne śniadanie w czystej kuchni pozwoli na spokojne rozpoczęcie dnia. Ponadto wielu badaczy twierdzi, że wieczorem efektywniej i szybciej się sprząta.. Zatem nie ma co odkładać obowiązków na dzień następny.

Zaangażuj domowników

Dzielenie się obowiązkami ułatwi wiele rzeczy. Nie tylko szybciej zniknie bałagan, szklane naczynia, kubki, porozrzucana odzież, ale i wspólne sprzątanie pozwoli na spędzenie czasu razem. Nie trzeba robić tego samego – jedna osoba może poodkurzać i zmyć podłogi, druga poukładać ubrania i wytrzeć kurze, a trzecia przetrzeć kurze i szklany panel nad blatem kuchennym. Porządki z innymi można przełożyć na całkiem sprawną współpracę.

Przedpokój

W korytarzu powinna znajdować się jedna para butów dla każdego domownika. Podobnie wierzchnie okrycie. Najlepiej pochować większość kurtek do szafy, a na widoku zostawić jedną, w której na co dzień chodzimy. Klucze powinniśmy wrzucać do szuflady, natomiast przynoszoną ze skrzynki pocztę z automatu segregować. Warto też dbać o zawieszone w przedpokoju lustro, aby nie było na nim niepotrzebnych zabrudzeń.

Salon

W salonie warto zachowywać minimalizm. Pozwoli to na „otworzenie” przestrzeni i optyczne jej powiększenie. Piloty od telewizora powinny mieć swoje miejsce – czy to w koszyczku, czy pudełeczku, czy może szufladzie. Porozrzucane w różnych miejscach potęgują wrażenie bałaganu. Dodatkowo zwracajmy uwagę na zasłony. Równe i dopasowane dają wrażenie estetyki. Jeśli mamy szklany stolik kawowy, zawsze dbajmy aby połyskiwał, a nie był “wzbogacony” w plamy z kawy, czy odciski palców.

porządek w salonie

Źródło: pixabay.com

Łazienka

W łazience o bałagan nie trudno. Zabrudzone lustra, osad z mydła, kamień – to tylko kilka z możliwych, uciążliwych codziennych zabrudzeń łazienki. Polecamy na przykład regularne przetarcie umywalki nawilżanymi chusteczkami. W przypadku większych zabrudzeń sięgnięcie po środek czyszczący. Dodatkowo dbajmy o lustra. Są one rewelacyjnym dodatkiem do każdego wnętrza. Wielu z nas montuje cudowne lustra na wymiar – brudne nigdy nie zrobią odpowiedniego wrażenia.

Już dziś możesz zamówić piękne lustra na wymiar firmy R-K Glass TUTAJ.

jak utrzymac porządek w łazience

Źródło: pixabay.com

Sypialnia

Odkładaj rzeczy na swoje miejsce – to bardzo istotna zasada. Wyrobienie sobie takiego nawyku może zaskoczyć. Bo nawet jeśli posprzątamy całą przestrzeń na błysk, w momencie nieodkładania rzeczy na swoje miejsce, cały urok pryśnie. Ponadto wyrzucaj niepotrzebne rzeczy. Odpowiednie porządki pozwolą uzyskać wspaniałą przestrzeń.

czysta sypialnia

Źródło: pixabay.com

Kuchnia

Najważniejsze – naczynia. Zlew pełen brudnych naczyń zawsze wygląda fatalnie. Mycie na bieżąco nie zajmie dużo czasu, a ułatwi zachowanie czystości. Istotne jest także regularne przecieranie zabrudzeń wynikłych na przykład z gotowania i spożywania posiłków. Jeśli masz indukcje przecieraj ją po każdym gotowaniu. Panel ze szkła Lacobel także bardzo łatwo utrzymać w czystości – wystarczy regularnie go przemyć. Wszystko co bierzesz odkładaj na miejsce – ta zasada sprawdzi się w porządkowaniu każdego wnętrza, ale zwłaszcza w kuchni. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń.

Źródło: pixabay.com

 

Przedstawiliśmy kilka zasad, które tak naprawdę nic nie kosztują. Wystarczy odrobina regularności i czasu, aby nasz dom świecił przykładem. Czy macie jeszcze jakieś „porządkowe” propozycje? Jeśli tak podzielcie się nimi.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności