Blog

Pozytywna energia luster, czyli o tym jak lustra wpływają na stan naszego samopoczucia i zdrowia!

Przez Redakcja w dniu
Lustra na wymiar z hurtownii szkła

Jednym z elementów wyposażenia wnętrz, bez których nie wyobrażamy sobie życia jest lustro. U niektórych lustra na wymiar wiszą w każdym pomieszczeniu domu lub mieszkania. Dlaczego tak chętnie wybieramy lustra do dekoracji naszych wnętrz? O tym już dziś!

Jak to było na początku?

Historia lustra sięga bardzo głęboko, bo aż do epoki paleolitu, gdzie szlifowane kamienie interpretuje się dziś jako pierwsze zwierciadła. W okresie starożytnym do przeglądania się w lustrze używano polerowany metal z brązu, srebra czy ołowiu. Technologię wytwarzania luster szklanych opracowano w starożytnym Rzymie, niestety uległa ona jak wiele innych zapomnieniu, by pojawić się ponownie w Europie w XIII w. Najprawdopodobniej sposób wytwarzania luster należy przypisać muzułmanom zamieszkującym Hiszpanię w średniowieczu, którzy przyczynili się do przywrócenia wielu odkryć starożytnego świata. Od tego czasu, w bogatych domach, można było spotkać lustra dekoracyjne, które pokrywano z jednej strony warstwą, np. ołowiu.

Energia luster zaczyna się w hurtowni szkła 

Hurtownie szkła do roku 1843 wykorzystywały w konstrukcji luster warstwę rtęciową, potem zamieniono ją na, lepiej odbijającą promienie światła, warstwę srebrną. Srebro znacznie skuteczniej chroni powierzchnię lustra przed porysowaniem i dostępem powietrza, za pomocą znanej nam wszystkim pomarańczowej warstwy minii widocznej z tyłu lustra. Jednak współczesne wymogi i obostrzenia, jakie spadły na wszystkie hurtownie szkła, zmuszają producentów do porzucenia wszelkich technologii wykorzystujących ołów. Ostatnie lata wprowadziły do produkcji metodę wytwarzania luster wykorzystującą napylanie próżniowe glinu.

Za co kochamy lustra?

Ostatnie kilkadziesiąt lat nauczyły nas wykorzystywania w domach energii luster. Pokazały, że lustra nie służą wyłącznie do wykonania makijażu czy sprawdzenia fryzury. Lustra w domach spełniają kilka funkcji, trzeba umieć tylko je umiejętnie wykorzystać.

Decydując się na lustra na wymiar otrzymuje się niezliczoną ilość kombinacji i możliwości rozmieszczenia ich w przestrzeni domu. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu i to nie tylko na ścianach, ale też w:

  • szafach i szafkach,
  • komodach,
  • serwantkach,
  • biblioteczkach,
  • na suficie,
  • w charakterze lamperii.

Energia luster przejawia się w multiplikacji obrazu. Lustra powiększają optycznie przestrzeń, dlatego są doskonałym sposobem na powiększanie małych pomieszczeń. Nie ma właściwie ograniczeń, poza kwestiami bezpieczeństwa, w ich montowaniu. W każdym pomieszczeniu aranżując odpowiednio umeblowanie można osiągnąć efekt wydłużenia perspektywy czy też jej zaburzenia, by linie proste gdzieś się zagubiły. Dzięki temu udaje nam się uwolnić od przytłaczającego wrażenia niskiego sufitu czy napierających na nas ścian.

Lustra dekoracyjne w salonie i sypialni 

Lustra dekoracyjne to odrębna kategoria wykorzystywana przede wszystkim do zdobienia ścian salonu i sypialni. Ich funkcja użytkowa staje się mniej istotna. Lustra dekoracyjne zastępują obrazy na ścianach, wiszą pojedynczo lub w zbiorach. Swoimi blikami mają rozświetlić ciemne pomieszczenia i sprawić, by wydały się one dużo większe i bardziej dynamiczne.

Wiele osób do tego celu wybiera lustra w złotej ramie, które dodatkowo wprowadzają do pomieszczenia złotą barwę dobrze komponującą się z większością stylów aranżacji. Lustra w złotej ramie zmieniają charakter salonu, nadając im aurę wyjątkowości, a czasem nawet obfitości czy wręcz bogactwa. Świetnie prezentują się w salonach o ciemnych ścianach, odcinając się wyraźnie od powierzchni a złota barwa dodatkowo je ociepla. Lustra w złotej ramie sprawdzają się również w sypialni, jako część np. ozdobnej toaletki. W ten sposób pomagają wyodrębnić prywatną przestrzeń pani domu, uzupełnioną ozdobnym taboretem czy fotelem do czytania. Samą swoją obecnością nadają pomieszczeniu przytulności i poczucia bezpieczeństwa.

Lustra na wymiar do sypialni 

W sypialni, która pełni jednocześnie funkcję garderoby, najlepiej sprawdzą się lustra stojące obejmujące całą sylwetkę. Tego rodzaju lustro można postawić w dowolnym miejscu i co więcej, przestawiać je w zależności od potrzeb. Lustra stojące mogą również uzupełniać te znajdujące się na wyposażeniu szaf garderobianych. Zwykle są lepiej oświetlone i tym samym dokładniej spełniają swoją funkcję.

Lustra stojące można wykorzystać do obejrzenia swojej sylwetki z każdej strony, budując swoistą kabinę luster, gdy aranżacja szaf lustrzanych na to nie pozwala. Planując wprowadzenie luster do sypialni czy garderoby warto bardzo świadomie zaaranżować oświetlenie nad lustro.

Jakie oświetlenie nad lustro wybrać?

energia luster na wymiar

Źródło: Pexels.com

Powinno ono być zamontowane w taki sposób, by nie odbijało się wielokrotnie w lustrach. W tym przypadku bliki i powstanie dodatkowych źródeł utrudni obiektywny ogląd sylwetki. Równie ważny jest dobór samego koloru światła. Powinien on charakteryzować się ciepłą, przyjazną  barwą, by cera i skóra ciała wyglądała zdrowo i jednocześnie dobrze kontrastowała z każdym kolorem ubrania. Lustro w sypialni powinno idealnie odzwierciedlać rzeczywistość, ale w sposób przyjazny dla samopoczucia użytkowników. To drobne nadużycie nastawi wszystkich przyjaźnie do życia i siebie nawzajem.

Lustra do łazienki

Lustra łazienkowe to odrębny element aranżacji, niezwykle istotny dla domowników. Korzystają z niego wszyscy a jednocześnie każdy z nich ma trochę inne wymagania. Lustra do łazienki zwykle montuje się nad umywalką, chyba że taflą lustrzaną można pokryć szerszą przestrzeń i domownicy zdecydują się na taki efekt.

Najistotniejszymi cechami tego typu lustra jest wysokość montażu oraz oświetlenie nad lustro. Ma to szczególne znaczenie, gdy światło towarzyszy też obrysowi lustra lub zamontowane jest tylko w liniach pionowych. Nadmiar punktów świetlnych zniekształca często obraz lub przeszkadza w odbiorze. Najlepszym wyborem dla montażu jest oświetlenie nad lustrem, jednak na tyle wysoko, by nie odbijało się w tafli. Połączenie oświetlenia sufitowego i zastosowanie lamp nad lustrem powinno w pełni satysfakcjonować część żeńską i męską użytkowników.

Lustra łazienkowe mogą przyjąć różne kształty, najczęściej jednak te montowane nad umywalkami są prostokątne, kwadratowe lub okrągłe. Lustra okrągłe są trudniejsze do oświetlenia, chociaż metodą prób i błędów można wypracować optymalne kierunki świecenia. Tu również należy zadbać o barwę światła, światło białe zniekształci każdy makijaż, nawet ten najbardziej profesjonalny. Lustra do łazienki spośród wszystkich instalowanych w domu są najtrudniejsze w montażu i doborze oświetlenia. To zawsze wyzwanie aranżacyjne, którego zasadność widać dopiero w czasie dłuższego użytkowania.

Lustra okrągłe sprawdzają się w łazienkach, chociaż jeszcze lepiej w innych pomieszczeniach domu. Dobrze prezentują się w przedpokoju, gdzie służą zwykle do poprawy makijażu, kontroli nakładania czapki czy ostatniego rzutu okiem na twarz i ubiór. Najczęściej przedpokój jest najmniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu, czasem przekształca się w dłuższy korytarz prowadzący do kolejnych przestrzeni. Szczególnie w małej wersji, gęsto ustawionych pionach, lustro okrągłe zaburzy i złagodzi pionowe linie, pomoże ograniczyć uczucia klaustrofobii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności