Blog

Sposoby i rodzaje montażu szkła w kuchni

Przez Redakcja w dniu
Kuchnia w stylu minimalistycznym

Kuchenne ściany są szczególnie narażone na uszkodzenia i nieestetyczne plamy. Aby uchronić je przed pryskającym tłuszczem, bulgoczącym sosem i innymi substancjami, większość osób decyduje się na płytki w kuchni. Mają one jednak swoje wady i zalety. Wybór ładnych płytek może nie być prosty, a dodatkowo pojawia się potrzeba dokładnego szorowania fug.

Od kilku lat w trendach kuchennych pojawiło się szkło. Zamontowana nad blatem szyba jest nie tylko estetyczna, ale i praktyczna. Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby poznać zalety, jakie niesie za sobą ta alternatywa dla płytek! Przygotowaliśmy także kilka wskazówek na temat montażu szkła kuchennego.

Zalety szkła nad blatem kuchennym

Szkło nad blatem kuchennym jest bardzo wdzięcznym materiałem. Błyszcząca, przezroczysta szyba nadaje wnętrzu elegancji, a także optycznie je powiększa. Z pewnością polubi się z niewielką kuchnią! Za transparentną szybą można także umieścić tapetę z interesującym wzorem lub obrazem, a nawet… ulubione przepisy kulinarne!

Jeśli już o przepisach mowa, to wiele szkieł nie będzie miało nic przeciwko suchościeralnym flamastrom. Na szybie można coś napisać, a później z łatwością zetrzeć, nie pozostawiając żadnych śladów i przebarwień. To świetne miejsce na zostawianie notatek dla domowników. Estetyczna szyba zabezpieczy też ściany przed ciekawskimi przedszkolakami.

Oprócz klasycznych szkieł transparentnych można zdecydować się również inne warianty. Na przykład matowe szkło mleczne. Kolorowe szkła z pewnością dodadzą wnętrzu niezwykłej wyrazistości. Oprócz tego warto wspomnieć, że nie musimy koniecznie wybierać dużej tafli. Szkło kuchenne możemy kupić w formie mniejszych szklanych paneli, łączonych ciasno ze sobą przy montażu.

Lacobel w kuchni

Montaż szkła w kuchni

Źródło: Freepik.com

Inną ciekawą opcją są szkła Lacobel. Cóż to takiego? Otóż Lacobel to idealnie gładkie, pozbawione wad optycznych szkło, jednostronnie lakierowane na wybrany kolor. 

Kiedy mówimy o szybie nad blatem, nie można zapomnieć o funkcjonalności tego rozwiązania. Gładka powierzchnia jest bardzo łatwa w czyszczeniu – zabrudzoną szybę wystarczy przetrzeć mokrą gąbką lub szmatką. Taka możliwość pozwoli nam zapomnieć o długich godzinach spędzonych na szorowaniu ceramicznych płytek i fug.

Szkło hartowane jest świetnym wyborem do kuchni. Jest ono odporne na wysokie temperatury, niestraszne mu więc nawet bliskie towarzystwo kuchenki gazowej.

Jeśli decydujemy się na szkło nad blatem kuchennym, pewnie ucieszy nas wieść o tym, że jego montaż nie wymaga specjalnych umiejętności i ciężkiego sprzętu. Nowoczesne modne szkło z łatwością przymocujemy do ściany sami. Jest na to kilka sposobów, o których opowiemy nieco później.

Wady szkła nad blatem kuchennym

Modne szkło nad blatem w kuchni nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma jednak na świecie rzeczy idealnych, wszystko ma swoje wady i zalety. Teraz chcielibyśmy zapoznać Cię z kilkoma minusami tego rozwiązania.

Jak już wspominaliśmy, szkło jest niezwykle łatwe w czyszczeniu. Równie łatwo też się brudzi. Powierzchnia nad zlewem może szybko pokryć się zaciekami. Nad kuchenką znajdziemy plamy tłuszczu, a gdzieniegdzie także trudne do przeoczenia odciski palców. Jest to więc rozwiązanie raczej dla tych osób, które sprzątają kuchnię na bieżąco. Jeśli decydujemy się na szkło lub Lacobel w kuchni, warto przemyśleć dodatkowe pokrycie szyby folią propylenową. Taka folia znacznie ograniczy powstawanie podobnych zabrudzeń, dzięki czemu przecierać szkło będzie można nieco rzadziej.

Wad tego rozwiązania jest jednak niewiele!

Pomysły na szkło w kuchni

Czasami, kiedy przychodzi pora na remont domu, nie mamy konkretnych planów na to, jak na nowo go urządzić. Być może w głowie jest jedynie zalążek nowego pomysłu. A może zmęczyło nas szorowanie płytek i jedyne co wiemy, to to, że chcemy mieć szkło w kuchni. Nie ma za to żadnego pomysłu na kolor ścian ani wygląd mebli. Na szczęście aranżacja z użyciem szkła to mnóstwo możliwości! Z pewnością znajdziesz coś w swoim guście, dzięki czemu łatwiej będzie Ci wybrać wyposażenie wnętrz.

Wiemy już, że modne szkło najlepiej pasuje do nowoczesnych pomieszczeń. Czy to surowy minimalizm, czy bardziej przytulny styl skandynawski. Szyba zamontowana nad blatem w kuchni będzie też wyglądać dobrze w otoczeniu mebli z litego drewna. Miłośnicy częstych zmian docenią możliwość pisania na szkle suchościeralnym. Można na nim przecież nie tylko pisać, ale także rysować wszystko, co wpadnie nam do głowy.

Jeśli zamierzamy przykleić panele szklane nad blatem w kuchni, warto wiedzieć, czego unikać. Gdy nie planujemy umieszczać za szybą fototapety lub wzornictwa, możemy pozwolić sobie zaszaleć z kolorami dodatków. Przy klasycznym błyszczącym szkle nawet rzeźbione meble mogą wyglądać dobrze. Jeśli jednak stawiamy na szkło kolorowe lub ciekawą tapetę za szybą, lepiej zdecydujmy się na prostotę w pomieszczeniu. Sam szklany panel będzie przyciągał wystarczająco dużo uwagi i nadawał wnętrzu charakteru.

Szkło kuchenne – jak zamontować?

Załóżmy, że mamy już pomysł na aranżację kuchni. Co dalej? Jest kilka sposobów montażu szkła i Lacobel: można przykleić panele szklane, zamocować na szynach, lub wykorzystać śruby i dystanse. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Jak przykleić szkło nad blatem kuchennym ?

Montaż na klej ma swoje wady i zalety. Jednym z plusów jest to, że kiedy decydujemy się przykleić panele szklane, nie ryzykujemy odpadnięcia kawałka tafli w przypadku jej uszkodzenia. Szkło, choć pęknięte, będzie pewnie trzymać się ściany. Klejenie paneli nie pozostawia także szczeliny pomiędzy taflą a ścianą. Taka dziura podatna jest na osadzanie się kurzu i brudu, tutaj więc tego unikamy. Nie ma też żadnych widocznych elementów mocujących, które mogłyby zaburzyć estetykę lub funkcjonalność pomieszczenia. 

Aby przykleić panele szklane, powinniśmy najpierw przygotować ścianę, do której chcemy je przytwierdzić. Nasz lacobel da nam najbardziej zadowalający, trwały efekt, jeśli przymocujemy go do gładkiej, zagruntowanej ściany. Jeśli mamy już gotową powierzchnię, powinniśmy przygotować wszystkie elementy potrzebne do pracy. Są to:

  • Szkło Lacobel – powinno ono być już odpowiednio przycięte, z uwzględnieniem miejsc na gniazdka elektryczne i inne elementy zabudowy kuchennej.
  • Wyciskacz do kartuszy.
  • Klej montażowy – powinien dobrze współpracować ze szkłem i być odporny na wysokie temperatury.
  • Silikon lub akryl.
  • Rękawice ochronne.

Montaż szkła w kuchni

Można przystąpić do klejenia. Klej nakładamy na tylną (matową) stronę szkła pionowymi paskami o szerokości około jednego centymetra. Zwróćmy uwagę, aby odstępy między paskami kleju były regularne. Dzięki temu nasz lacobel będzie dobrze trzymał się ściany. Po nałożeniu kleju od razu przystępujemy do mocowania szkła. Nie warto z tym zwlekać, aby klej nie zastygł. Dzieje się to zwykle po około 10 minutach. Dociskamy panel do ściany tak, aby pozostała około dwumilimetrowa szczelina. Następnie można podeprzeć szkło czymś ciężkim na dzień lub dwa, żeby klej się dobrze związał. Pozostawione wcześniej szparki dobrze jest zabezpieczyć silikonem lub akrylem, aby nie pozwolić na dostawanie się brudu pod panel.

Mocowanie paneli szklanych na szyny

Ta metoda wymaga od nas jednego wolnego boku w kuchni. To znaczy, że nie sprawdzi się w przypadku kuchni z lodówką w zabudowie, gdzie panel jest niejako obramowany meblami. Takie ograniczenie może stanowić duży minus, jednak niezwykła łatwość mocowania jest zdecydowanym plusem tej metody.

Kolejną cechą przemawiającą na jej korzyść jest także to, że nie trzeba specjalnie przygotowywać ściany. Znamy już podstawowe wady i zalety tego systemu, skupmy się na samym procesie. Potrzebne nam będą:

  • Dwie szyny dopasowane grubością do wybranego szkła.
  • Szklany panel.
  • Klej montażowy.
  • Klipsy montażowe.

Dolną listwę smarujemy klejem i przytwierdzamy do kuchennego blatu. Górną zaś mocujemy klipsami do górnych szafek. W tak powstałe szyny pozostaje wsunąć szkło… i modne wyposażenie wnętrz gotowe.

Mocowanie Lacobelu na śruby lub dystanse

Jeśli decydujemy się na mocowanie punktowe, powinniśmy zawczasu uprzedzić o tym wykonawcę naszego szkła. Ta metoda wymaga wykonania w panelu otworów na śruby lub dystanse. Najczęściej wierci się je w narożnikach szyby. W ścianie należy wykonać odpowiednio wymierzone otwory, w których znajdą się śruby.

Następnie nakładamy szybę i dokręcamy dystanse. Warto wspomnieć, jakie wady i zalety ma ta metoda. Od pozostałych różni ją przede wszystkim odległość od ściany. Wynosić może ona nawet do 7 cm, co pozwoli ukryć za szkłem elementy armatury lub zamontować dodatkowe oświetlenie. Taki dystans może też okazać się minusem – przytwierdzona w ten sposób szyba jest bardziej podatna na pęknięcia i uszkodzenia. Za szkłem może gromadzić się brud i tłuszcz.

Niech to nie pcha nas jednak do uszczelniania szpary silikonem. Nie ograniczy to przedostawania się zanieczyszczeń pod panel, a jedynie utrudni jego demontaż. Jeśli już o demontażu mowa, to nie stanowi on dużego problemu. Warto raz na jakiś czas zdjąć szkło kuchenne i zaprowadzić gruntowne porządki w przestrzeni ukrytej za nim.

Szkło nad blatem kuchennym, jako modne wyposażenie wnętrz

Szkło nad blatem kuchennym

Źródło: Freepik.com

Teraz wiesz już, dlaczego szkło nad blatem kuchennym to tak popularne rozwiązanie. Jest ładne i praktyczne, a ogrom zalet tego niepozornego elementu znacznie przeważa nad wadami. Pasuje do wielu modnych aktualnie stylów wnętrzarskich.

Oczywiście nie musisz decydować się na samodzielny montaż szkła w kuchni. Pracownicy www.rkglass.pl z chęcią wyręczą Cię w tym zadaniu!

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności