Blog

Nowoczesne szklane schody we wnętrzach – jakie wybrać i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Przez Redakcja w dniu
Szklane schody

Chcesz, aby Twoje wnętrze było nowoczesne i stylowe? Chcesz coś zmienić w swoim domu? Nadać mu zupełnie innego stylu? Czasami, by uzyskać taki efekt, nie wystarczą tylko ekskluzywne ozdoby na zamówienie. Trzeba spróbować czegoś nowego! Co powiesz na wzbogacenie wnętrza swojego domu o szklane schody?

Schody ze szkła cieszą oko i robią piorunujące wrażenie na każdym, kto na nie spojrzy!

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z jakiego szkła wykonywane są takie schody? Jakie mamy kształty schodów do wyboru? Dodatkowo marzy Ci się, aby Twoje przeszklone schody były podświetlane i wyglądały jeszcze lepiej, nawet w nocy?

Podpowiadamy i omawiamy najważniejsze kwestie związane z zamontowaniem szklanych schodów. Jeśli jeszcze się wahasz przed podjęciem tej decyzji i rozmową z producentem schodów szklanych, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i porady w nim zawarte.

Zalety szklanych schodów

Konstrukcje wykonane ze szkła do każdego wnętrza wnoszą efekt lekkości. Szkło jest bardzo delikatnym kruszcem. Idealnie sprawdzi się w praktycznie każdym wnętrzu. Schody, które wykonane zostały ze szkła, dodają pomieszczeniom przestronności, nie hamują dostępu światła dziennego i nie sprawiają wrażenia ciężkich, czy masywnych.

Szklane elementy zabudowy można łączyć z wieloma stylami. Szkło dodaje wnętrzu lekkości, czystości oraz wprowadza elegancję.

Wiele osób kojarzy szkło z chłodnymi i wyłącznie nowoczesnymi pomieszczeniami. To fakt, że najczęściej możemy spotkać się ze szkłem połączonym z metalem i różnymi odcieniami szarości. Jednakże szkło w połączeniu z drewnem, roślinnością i beżami również da niesamowity efekt, a nasze wnętrze nie straci na przytulności. Wnętrze wykończone szkłem może być równie przytulne, co każde inne. Wszystko zależy od zestawienia ze szkła z innymi materiałami i kolorami.

Co z bezpieczeństwem?

Niektórym wydaje się, że szkło jest kruche. Wbrew pozorom jednak szklane schody są bardzo trwałe i bezpieczne. Jeśli nawet w jakiś magiczny sposób uda nam się je zniszczyć, to tafle rozpadają się na nieostre odłamki, które nas nie skaleczą. Co więcej, szkło nawet nie spadnie na podłogę, dzięki laminowaniu folią, np. PVB lub sklejeniu żywicą. Jedynie powstanie na nich mozaika, ale pozostaną na swoim miejscu. Taki stopień będzie trzeba oczywiście wymienić na nowy, ale zbić takie szkło naprawdę nie jest łatwo.

Następnym argumentem, opowiadającym się za tym, że schody wykonane ze szkła są bezpieczne i stabilne jest to, że ich technologia produkcji jest na najwyższym możliwym poziomie.

Kolejną sprawą jest fakt, że takie schody montowane są na specjalnej, metalowej konstrukcji. Konstrukcja ta jest bardzo trwała i wielce nieprawdopodobne jest to, aby samoistnie się zepsuła.

Warto sprawdzić, czy producent schodów szklanych, z którego usług zamierzamy skorzystać, spełnia wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa.

Czy na szklanych schodach nie będę się ślizgać?

Jak już wiemy, że nasze schody nie grożą zawaleniem się, to przejdźmy do kwestii ślizgania się po szkle.

Krawędzie tafli, przed oddaniem do użytku, są fazowane i polerowane, a górne powierzchnie tafli poddaje się procesom, które mają za zadanie wydobyć odpowiednią szorstkość stopnia. Jest to zabieg, który pozwoli nam się czuć bezpiecznie, stąpając po schodach, nie poślizgniemy się. Drugą opcją zapobiegania ślizganiu się po szkle są antypoślizgowe elementy, które nanosi się na taflę za pomocą sitodruku. Tym sposobem dodatkowo możemy zyskać ciekawe wzory estetyczne.

Z jakiego szkła schody są wykonane?

Najczęściej szklane stopnie wykonuje się z trójwarstwowego, hartowanego szkła klejonego. Stopnie mogą także bazować na szklanych płytach warstwowych, laminowanych foliami PVB. Laminowane folie PVB cechuje bardzo duża wytrzymałość na rozerwanie. Dodatkowo możemy wybrać sobie kolor takiej folii, która będzie pasowała do naszego wnętrza.

Kształty i wygląd stopni

Tafle szkła, których przeznaczeniem jest użycie ich, do wykonania stopni schodów mogą przybrać dowolne kształty. Najpopularniejsze jednak w tym zakresie są prostokąty, ale nie oznacza to, że nie możemy wybrać sobie stopni schodów zaokrąglonych, czy jakichkolwiek innych.

Jeżeli chodzi o kolory i odcienie, to szkło może zostać zabarwione w masie na dowolny kolor. Ponadto, dla fanów kolorów – warstwę dekoracyjną w szkle warstwowym można wykonać metodą fusingu, czyli stapianiu kolorowych kawałków szkła. Daje to szeroki wybór barw i wzorów.

Można również pomiędzy klejonymi taflami szkła umieścić płaskie zdobniki, np. zdjęcia, fototapety, brokat itp.

Kształty schodów

Szklane schody we wnętrzu

Źródło: turbosquid.com

Szklane schody dają nam bardzo duże pole manewru. Mamy bogate możliwości architektoniczne i pod kątem kształtów i pod kątem położenia, czy też biegu schodów.

Najpopularniejsze ułożenie schodów to schody jednobiegowe proste. Po takich schodach na wyższe piętro wchodzi się bez zmiany kierunku. Następnym najczęściej wybieranym modelem ułożenia schodów są schody o konstrukcji dwubiegowej łamanej, czyli z jednym “zakrętem” przeważnie w połowie drogi. W obydwóch przypadkach klienci najczęściej decydują się na stopnie w kształcie prostokąta.

Istnieją też rozwiązania, na które możemy sobie pozwolić, gdy dysponujemy większą przestrzenią. Wtedy mamy do wyboru jeszcze np. schody wachlarzowe, które są bardzo efektywne, a zarazem wygodne.

Jednakże, gdy nie dysponujemy dużą, wolną przestrzenią, idealne będą dla nas schody kręcone, inaczej nazywane także spiralnymi. Stopnie schodów mają wtedy kształt najczęściej trójkątny.

Schody szklane mogą mieć jednak również konstrukcje dwubiegowe proste, trójbiegowe, dwubiegowe z podwójnym dolnym i górnym biegiem i wiele, wiele więcej. Wszystko zależy od naszej wizji, projektu, możliwości i firmy, którą chcemy zatrudnić.

Mocowanie schodów

Przed zamontowaniem schodów należy sprawdzić wszystkie krawędzie szyb, czy żadna z nich nie jest uszkodzona. Nie należy montować szyb z jakimiś uszczerbkami.

Najczęściej możemy się spotkać z tym, że w szklanym stopniu uwzględniane jest liniowe lub punktowe podparcie szkła. Gdy zdecydujemy się na pierwszą opcję, trzeba podkreślić, że mocowanie musi podpierać wszystkie krawędzie. Dzięki temu będziemy mogli przenosić nawet bardzo ciężkie rzeczy.

Pomiędzy szkło, a metal wkłada się specjalną podkładkę mocującą. Nie można dopuścić do konstrukcji szkło-szkło lub szkło-metal, gdyż może ona się po prostu rozsunąć.

Wszystkie połączenia, które bazują na śrubach, muszą być zabezpieczone przed okręceniem. Ekipa montująca szklane schody w naszym domu jest zobowiązana sprawdzić kilka razy, czy aby na pewno wszystkie śruby są dokręcone i zabezpieczone.

Oświetlenie szklanych schodów

Szkło doskonale przepuszcza światło naturalne, ale możemy je też ozdobić światłem sztucznym. Mamy tutaj wiele możliwości w zakresie aranżacji świetlnych.

LED

Niesamowite walory estetyczne zapewnią nam źródła światła, które uwzględnia się wewnątrz tafli szklanej. Istnieją bowiem specjalne folie z diodami LED. Znajdują zastosowanie w procesie laminowania różnych gatunków szkła kolorowego, jak i bezbarwnego.

Jeżeli jednak nasze schody zostały już zamontowane i przy ich wyborze nie zdecydowaliśmy się na oświetlenie wewnętrzne, a teraz jednak chcielibyśmy je oświetlić, to jeszcze nic straconego! Prostym sposobem na oświetlenie naszych szklanych schodów będzie zamocowanie taśm LED. Można je zainstalować w dowolnym miejscu. Wybór taśm LED jest ogromny, różne natężenia światła, kolory i tryby. Większość można nawet sterować za pomocą specjalnego pilota dołączonego do zestawu.

Jeżeli estetyka widocznych taśm LED nam nie odpowiada, możemy zastosować specjalne profile, które maskuj taką taśmę, ale to nie ich jedyne zadanie. Takie profile chronią też nasze taśmy świetlne przed uszkodzeniami.

Ekonomiczne aspekty

Wielką zaletą schodów wykonanych ze szkła jest przystępna cena w porównaniu do schodów wykonanych z innych materiałów.

Większość konstrukcji stanowi stal. Stal jest znacznie tańsza niż np. gatunkowe drewno, czyli schody szklane z metalowym stelażem będą o wiele tańsze niż schody drewniane.

Ważnym aspektem jest także konserwacja. Szkło i stal nie wymaga specjalnych kontroli. Jedyne co powinniśmy sprawdzać co jakiś czas, to czy żadna śruba się nie poluzowała, dla własnego spokoju, ponieważ odpowiednio przykręcone i zabezpieczone śruby nie powinny samoistnie się luzować. Z drewnianymi schodami sprawa wygląda inaczej. Do konserwacji schodów drewnianych powinniśmy używać różnego rodzaju środków specjalistycznych. Oleje, lakiery, bejce. Co jakiś czas trzeba odświeżać efekt lakieru, ponieważ najzwyczajniej w świecie ściera się on podczas użytkowania.

Szklane balustrady

W ostatnim czasie szklane balustrady, czy też barierki cieszą się ogromną popularnością. Pasują one do niemalże każdych schodów. Otwierają przestrzeń i dzięki nim żadne schody już nie wydają się ciężkie.

Jeśli nie jesteś przekonany co do całych schodów wykonanych ze szkła, jednak zależy ci na wprowadzeniu tego materiału do domu, to jest to rozwiązanie idealne!

Diametralnie zmienią przestrzeń, nadadzą elegancji i efektu czystości. Oczywiście, że idealnie pasują do szklanych schodów, dopełniają konstrukcję. Jednakże można je wstawić do każdych innych schodów, a efekt i tak będzie piorunujący.

Decydując się na barierkę szklaną, również możemy wybrać kolor i rodzaj szkła. Dodatkowo do barierek będziemy mogli dobrać poręcze, które dopełnią całą kompozycję.

Poręcze

Możemy wybierać z naprawdę wielu kolorów, czy też materiałów. Poręcze mogą być drewniane, metalowe, nie musi być ich wcale.

Nawet do całych szklanych schodów wraz ze szklanymi balustradami możemy dobrać drewnianą poręcz, która np. pasuje nam do podłogi. Ociepli to trochę wizerunek naszych schodów.

Koszty

Bardzo trudno jest określić, ile może nas wynieść kupno i montaż szklanych schodów. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj materiału wybierzemy, czy ma być on w jakiś sposób zdobiony, z oświetleniem, czy bez – jak tak to z jakim, z balustradami, czy bez – jak tak to, co z poręczami?

Czynników mogących diametralnie zmieniać cenę, jest, jak widać naprawdę bardzo dużo. Najlepiej zaczerpnąć porady u producenta schodów szklanych.

Same schody, tj. 18 sztuk stopni mogą kosztować ok. 20 tysięcy złotych. Jednakże możemy kupić już gotowe schody, można kupić gotowe schody kręcone. To wszystko zależy od danego producenta schodów szklanych. Oczywiście do każdej ceny schodów, czy to robionych na zamówienie, czy to gotowych należy doliczyć koszty montażu. Sami nie jesteśmy w stanie w bezpieczny sposób, bez odpowiednich kwalifikacji zamontować schodów. Wszystko jest uzależnione od powyższych czynników i naszych wyborów.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności