Blog

Upiększanie bez wysiłku, czyli o lustrach na wymiar w aranżacji wnętrz. Jakie lustro wybrać i gdzie je zawiesić?

Przez Redakcja w dniu
Lustro ozdobne w łazience

Dekorowanie domu to bardzo przyjemne zadanie, które sprawia nowym mieszkańcom wiele radości. Czasem jednak osiągnięcie efektu, który byłby zgodny z indywidualnymi oczekiwaniami, potrafi być niezwykle czasochłonny. Właśnie dlatego, jednym z najpopularniejszych elementów wystroju wnętrz, który nie wymaga za wiele wysiłku jest lustro. Jak wybrać odpowiednie lustro i gdzie warto je zawiesić? Sprawdźmy to!

Lustra do wnętrz – dlaczego warto?

Największym atutem luster w domowych wnętrzach jest to, że optycznie powiększają przestrzeń. Właśnie dlatego, lustra do wnętrz to dobry wybór, szczególnie w małych pomieszczeniach. Oprócz tego, lustra skutecznie doświetlają wnętrza. Odbijające się w lustrze światło słoneczne sprawia, że nawet najciemniejsze pomieszczenie staje się oświetlone.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również lustra ozdobne, które często stanowią element dekoracyjny wnętrza. Obecnie, lustra ozdobne mogą mieć oryginalne, rzadko spotykane kształty, a do tego atrakcyjne ramy, pasujące to różnych stylów: nowoczesnego, klasycznego, rustykalnego, industrialnego, glamour i wiele innych. Lustro ozdobne może w ciekawy sposób nawiązywać także do charakteru domowników.

Lustra na wymiar – jaki kształt wybrać?

Sklepy wnętrzarskie pełne są luster o wielu formach i różnych kształtach. Klienci do wyboru mają lustra okrągłe, owalne, prostokątne, a także takie o całkowicie nieregularnych kształtach. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy żadne lustra nie spełniają wymagań klienta. Wówczas, wiele osób decyduje się na zakup lustra na wymiar. Przed złożeniem zamówienia na lustro na wymiar, warto jednak przemyśleć kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • Sposób montażu – wyróżnia się klejenie oraz wieszanie. Montaż klejony polecany jest szczególnie w przypadku luster dużych, które są zbyt ciężkie, aby można je było zawiesić. Natomiast w przypadku wieszania, lustro musi z tylu posiadać specjalne zawieszki, a ponadto warto zabezpieczyć je specjalną folią.
  • Kolor lustra – wbrew pozorom, nie wszystkie lustra mają taki sam kolor. Podstawowym rodzajem luster są lustra srebrne, o neutralnym odbiciu. Dostępne na rynku lustra na wymiar, mogą mieć również barwę brązową i grafitową. Najczęściej są stosowane w szafach, gdyż znacznie powiększają przestrzeń.
  • Rozmiar i grubość – wybór lustra na wymiar wymaga również wyboru jego rozmiaru i grubości. Najpopularniejsza grubość luster to 4 milimetry. Takiej grubości są zazwyczaj lustra łazienkowe lub te, które są umieszczane w ramach. Natomiast lustra o grubości 5 milimetrów lub większe, często posiadają przynajmniej około 2 metrów wysokości.

Jakie lustro wybrać do łazienki?

Lustro łazienkowe to absolutnie obowiązkowy element tego pomieszczenia. Dla wielu osób jest on tak niezbędny podczas codziennej higieny, podobnie jak umywalka, toaleta, wanna, czy prysznic. To zdecydowany must have wyposażenia łazienki. Aby jednak lustro łazienkowe skutecznie spełniało swoje najważniejsze funkcje, a przy tym było odpowiednio dobrane do pomieszczenia, należy zastanowić się, jaki model będzie najodpowiedniejszy.

Podczas zakupów, warto zwrócić uwagę na wymiar lustra do wnętrza łazienki. Według powszechnie znanej zasady, aby móc wygodnie korzystać z lustra, jego szerokość powinna wynosić minimum 40 centymetrów, natomiast jego grubość nie powinna być mniejsza niż 4 milimetry. To jak duże powinno być lustro łazienkowe, zależy także od przeznaczenia pomieszczenia. W przypadku łazienki przeznaczonej dla gości, wystarczy lustro niewielkich rozmiarów, które pomoże w wykonaniu podstawowych czynności higienicznych. Natomiast w łazience rodzinnej, warto pomyśleć o większym modelu, który dodatkowo optycznie powiększy pomieszczenie.

To jakie lustra łazienkowe wybrać do wnętrza, może zależeć także od stylu wnętrza.

Niebieska łazienka z wanną i lustrami na ścianie

Źródło: Freepik.com

Lustro wcale nie musi spełniać tylko funkcji związanych z codzienną higieną – może również stanowić ciekawy element dekoracyjny. Co jednak istotne, lustro powinno być spójne ze stylem pozostałych sprzętów znajdujących się w łazience. Przykładowo, jeżeli znajdująca się w niej wanna charakteryzuje się designem w stylu glamour, to lustro nie powinno być przeciwieństwem tego stylu.

Kolejną istotną kwestią, związaną z wyborem lustra, jest to, na jakiej wysokości powinno ono zostać umieszczone. Przyjmuje się, że lustro łazienkowe powinno znajdować się w strefie mycia, czyli nad umywalką. Wówczas, głowa osoby przeglądającej się w nim, powinna znajdować się w połowie jego wysokości.

Ostatnią rzeczą, którą warto się kierować przy tym jakie lustro wybrać, jest odpowiednie oświetlenie. Obecnie, na rynku jest dostępnych coraz więcej luster podświetlanych. Najczęściej, są one wyposażone w mleczne panele, listwy ledowe lub oprawy halogenowe. Jeżeli jednak domownicy nie zdecydują się na zakup lustra podświetlanego i tak muszą pomyśleć o jego osobnym oświetleniu. W tym celu, najlepiej sprawdzają się kinkiety łazienkowe umieszczone po obu stronach lustra lub jeden duży – zamontowany tuż nad nim.

Gdzie zamontować lustro w domu?

Kiedy już wiadomo jaki kształt, kolor oraz grubość lustra chce się wybrać, należy zdecydować, w którym miejscu ono zawiśnie. W polskich domach, lustra najczęściej można spotkać w przedpokoju oraz łazience. Lustra łazienkowe zazwyczaj zawieszane są nad umywalką. Jeżeli jednak ma się do dyspozycji większą przestrzeń, to zawsze można postawić na duże lustro ścienne, stworzone na wymiar. W ten sposób, w łazience powstanie iluzja dodatkowej przestrzeni.

Coraz większą popularnością cieszą się również lustra wiszące w salonach. Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku małych i niedoświetlonych przestrzeni. Osoby zawodowo zajmujące się dekorowaniem wnętrz, zalecają kilka miejsc w salonie, nad którymi można zawiesić lustro. Do tych miejsc zaliczają się: przestrzeń nad kanapą, komodą, stołem jadalnianym oraz kominkiem. Oczywiście, warto wcześniej dokładnie wymierzyć przestrzeń, którą ma się do dyspozycji, aby stworzyć idealne lustro na wymiar, dopasowane do danego wnętrza. Jeżeli ma się jednak ochotę trochę zaszaleć, można postawić na lustro, które będzie oparte o ścianę. Dekoratorzy wnętrz zwracają jednak uwagę na to, że lustro pod żadnym pozorem nie może zostać umieszczone na ścianie, na której jest okno. Wynika to z tego, że w ten sposób lustro nie złapie i nie rozproszy światła wpadającego do pomieszczenia. W innym przypadku, straci swój potencjał i stanie się jedynie zbędnym elementem wystroju.

Jeżeli chodzi o przedpokój, lustro jest jednym z najważniejszych elementów tego miejsca. Wynika to z tego, że przedpokój jest zazwyczaj pomieszczeniem o niewielkich wymiarach, a dodatkowo – nie za dobrze oświetlonym. Ponadto, lustro w przedpokoju ma charakter praktyczny – przed wyjściem z domu, pozwala ostatni raz spojrzeć na swoje odbicie i sprawdzić, czy na pewno dobrze się wygląda. Dobrym pomysłem jest stworzenie lustra na wymiar, które zostanie umieszczone na dłuższej ścianie – najlepiej na przeciwko drzwi wejściowych. Chociaż wybrany kształt lustra zależy od indywidualnych preferencji, to zaleca się, aby było ono jak największe. W ten sposób, można obejrzeć się od stóp do głów.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności