Blog

Jak wybrać kabinę prysznicową

Przez Redakcja w dniu
Łazienka z kabiną prysznicową

Wanna czy prysznic do łazienki? Ostatnio coraz częściej wygrywa prysznic. Głównie ze względu na czas, pieniądze, wygodę i oszczędność miejsca. Kąpiel w kabinie prysznicowej trwa bowiem znacznie krócej niż w wannie. Idąc dalej – zużywamy znacznie mniej wody, a co za tym idzie – wydajemy mniej pieniędzy. Prysznic zajmuje również mniej miejsca, niż wanna i dla niektórych osób jest dużo wygodniejszą opcją. Szczególnie dla starszych.

Wybór kabiny prysznicowej wcale jednak do łatwych nie należy. Musimy bowiem wybrać w różnych materiałach, różnych rodzajach szkła, brodzikach i rozmiarach. W artykule opisujemy rodzaje materiałów, rozmiarów i kształtów, aby łatwiej było ci wybrać odpowiednią kabinę prysznicową. Mamy nadzieję, że znajdziesz odpowiedź na pytania jaka kabina prysznicowa będzie dla ciebie najlepsza.

Grunt to materiał – czyli o materiałach na ściany w kabinie

Podstawą dobrej inwestycji przy wykończeniu łazienki to jest wybór materiału. Niekoniecznie najdroższy jaki jest dostępny, ale koniecznie wysokiej jakości. Nie zawsze te dwie cechy idą w parze. Tak samo oszczędzając i biorąc tylko najtańsze nie da się wykonać dobrze trwałej roboty. Dlatego czasem lepiej jest zdecydować się na droższy, ale bardziej trwały materiał. Będzie nam służył przez lata i pięknie się prezentował. Z jakich więc materiałów warto wykonać ściany w kabinie prysznicowej? Warto przypomnieć, że to też element, który składa się na całość.

Materiały naturalne na ścianę w kabinie

Drewno, kamień czy ceramika to jedne z najtrwalszych materiałów jakie możemy bez oporów wykorzystać w wykańczaniu wnętrza w łazience. Są nie tylko trwałe jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne, ale też pokryte odpowiednim rodzajem powierzchni zabezpieczającej. Nie brudzą się i łatwo jest je utrzymać w czystości.

  • Płytki ceramiczne. Są chyba najbardziej powszechnym materiałem wykorzystywanym na ściany w kabinie prysznicowej. Nic dziwnego. Są przecież uniwersalne, a więc pasują niemal do każdej łazienki. Łatwo się je kładzie i utrzymuje czystość na ich powierzchni. Możemy wybierać w przeróżnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Gama możliwości jest naprawdę ogromna.
  • Kamień. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że jest to szlachetny materiał. Dość trudny do ułożenia, dlatego najlepiej, aby zrobił to fachowiec. Kamień to niewątpliwie naturalny, okazały, unikalny oraz trwały materiał. Jest elegancki i podkreśla nowoczesność wnętrza. Jest też odporny na działanie wody. Uszkodzenia powstałe podczas użytkowania, są niemal nie widoczne. Najpowszechniejszym odcieniem zdecydowanie jest marmur, jednak wybór jest naprawdę spory.
  • Drewno. Nie ma zbyt wielu zwolenników, jeśli chodzi o wykorzystanie go w kabinie prysznicowej. A szkoda, bo może ono idealnie sprawdzić się w roli wykładziny. Należy jednak wybrać takie gatunki, które charakteryzują się odpornością na wilgoć. Są wśród nich takie egzotyki jak jatobe, cedr, iroko czy badi.  Po umieszczeniu go na ścianie, warto jeszcze zabezpieczyć jego powierzchnię, lakierując, olejując bądź woskując drewno.

Jaka kabina prysznicowa – wymiary

Istnieje kilka standardowych rozmiarów kabiny prysznicowej. Za najbardziej optymalne uważa się te o wymiarach 90×90 cm. Jeśli jednak nie mamy aż tyle wolnego miejsca w łazience, warto wybrać mniejszą. Zainteresowaniem cieszą się te o wymiarach 80×80 cm albo nawet 70×70 cm. Te ostatnie są idealne do naprawdę małych łazienek, jednak niestety nie są dość komfortowe. Szczególnie dla osób starszych prysznic w nich może stanowić problem.

Są też kabiny na planie prostokąta. Jeden bok podstawowy ma zazwyczaj około 100 – 140 cm. To tak zwane kabiny asymetryczne. Świetnie nadadzą się do większych łazienek. Są wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Najwyższe kabiny dostępne w sprzedaży mają przeważnie 220 cm, a najniższe – 170. Te drugie nadają się do bardzo głębokich brodzików.

Kabina prysznicowa

Źródło: Pexels

Jaka kabina prysznicowa – materiał

Jeśli mowa o szklanej kabinie prysznicowej, to wykonuje się ją wyłącznie ze szkła hartowanego o grubości 4-8 mm (profilowe) lub 6-12 mm (bez profili). Jest ono bardzo wytrzymałe i odporne na nagłe zmiany temperatury. Jest doskonałym izolatorem ciepła, co niewątpliwie wpływa na komfort kąpieli. Takie szkło często pokryte jest powłoką antyosadową. Sprawia to, że jest łatwe w czyszczeniu, a woda spływa z niego strumieniem, nie robiąc nieestetycznych zacieków.

Szkło jest dobrym wyborem jeśli chodzi o ścianki prysznicowe na wymiar. Można z nich stworzyć kabinę dowolnej wielkości, dopasować do miejsc niestandardowych. Jest kilka rodzajów kabin:

  • otwarte typu Walk In gdzie zazwyczaj jest montowana jedna lub dwie ścianki, a jedna przynajmniej strona jest wolna;
  • zamykane ze szklanymi drzwiami;
  • pełne szklane gdzie praktycznie każda ze ścian jest wykonana ze szkła;
  • częściowo szklane gdzie tylko np. drzwi są wykonane z tego materiału.

Plastikowe kabiny prysznicowe wykonuje się z polistyrenu. Jego główną zaletą jest cena, ponieważ można ją kupić nawet za kilkaset złotych. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz modeli. Plastikowa kabina to idealne rozwiązanie dla kogoś, kto pragnie odświeżyć wnętrze łazienki, bez większego remontu. Wystarczy włożyć ją do łazienki niemal jak mebel, bez większego montażu. Jeśli chodzi o drzwi do takiej kabiny, to możemy zdecydować się na model rozsuwany lub przesuwny. Wadą plastikowych kabin jest nadmierne gromadzenie się osadu i innych zabrudzeń. Ich czyszczenie może być czasochłonne i niekiedy problematyczne.

Jeśli więc stajemy przed wyborem materiału na kabinę prysznicową, to warto wziąć pod uwagę, przede wszystkim cenę. Ważna jest także trwałość materiału, wygoda w użytkowaniu i łatwość czyszczenia.

Brodziki

Istotną rzeczą przy dopasowywaniu kabiny jest też to jaki brodzik ma być zamontowany. Ostatnio dobrą famą cieszy się brodzik podpodłogowy. System odpływowy ukryty jest pod płytkami, a wykonany lekki spad umożliwia dobry odpływ wody. Ich powierzchnia jest pokryta matą uszczelniającą. Przy tym wyborze kabinę prysznicową montuje się bezpośrednio na podłodze.

Odrębne brodziki głębokie mają tą wadę, że zabierają większą przestrzeń. Jednak w większych łazienkach nie ma z tym problemu. Można zamontować je bezpośrednio na wylewce, bądź postawić na nóżkach i obudować płytkami. Ich kształt musi być oczywiście dopasowany do kabiny. Możemy wybierać spośród brodzików kwadratowych, prostokątnych, półokrągłych czy heksagonalnych. Te najczęściej wybierane modele mają głębokość od 5 do 30 cm. Możemy wybrać dno antypoślizgowe, a nawet dysze masażowe.

Powierzchnie prysznicowe, to ostatni rodzaj brodzików. Charakteryzują się tym, że są naprawdę bardzo cieniutkie i praktycznie wtapiają się w podłogę. Są one stalowe emaliowane. Mają idealnie gładką powierzchnię, bardzo łatwą w utrzymaniu czystości. Możemy wybierać spośród kilku kolorów.

Jeśli chodzi o materiał na brodzik, to najczęściej wykonuje się brodziki akrylowe, ceramiczne i ze stali emaliowanej. Są też dostępne brodziki z kompozytu, z materiału syntetycznego i kamienia naturalnego. Te ostatnie nie są tak często wybierane, choć też znajdują swoich nabywców.

Urządzając łazienkę należy się kierować nie tylko wyglądem ale też trwałością materiałów. Estetyczny wygląd również ma duże znaczenie. Wybór tego co przetrwa lata, nie tracąc na wyglądzie, to także dobry wynik ekonomiczny. Do każdego modelu kabiny prysznicowej możemy dobrać różne dodatki. Opcja hydromasażu a nawet radia z pewnością przypadnie do gustu niejednemu. Takie kabiny prysznicowe wymagają jednak podłączenia do prądu. Zazwyczaj jednak nie stanowi to większego problemu i coraz więcej osób się na to decyduje.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności