Blog

Rodzaje i typy szkła

Przez Redakcja w dniu
Szkło i jego rodzaje

Szkło jest surowcem, znanym już od czasów starożytnych. Największy dostęp do szkła miały kultury, osiadające tereny umiejscowione nieopodal wulkanów. To właśnie tam szkło występowało naturalnie. Na terenach dzisiejszej Mezopotamii, podjęte zostały pierwsze próby wytopu szkła. Do dziś szkło jest szeroko wykorzystywanym surowcem, zarówno w budownictwie, motoryzacji, przemyśle spożywczym i wielu innych branżach.

W dzisiejszych czasach nie ma możliwości, aby spotkać dom, w którym nie występuje wspomniany surowiec. Czy to szklane barierki, szyby, szklane panele w kuchni, czy też lustra. W nowoczesnych domach szkło wykorzystuje się na wiele sposobów. Można na przykład wykorzystać szkło do schodów, tarasów, czy też podłóg w domu. Jakie występują rodzaje szkła, stosowanego w nowoczesnym budownictwie? Jaki rodzaj szkła jest wart uwagi? Poniżej znajdziesz kilka typów i rodzai szkła.

1. Szkło float — podstawowy rodzaj szkła

Jest to najbardziej podstawowy rodzaj szkła. Stąd też jego druga nazwa “szkło zwykłe”. Jest to z pewnością najczęściej spotykany rodzaj szkła. Charakteryzuje go prawie że idealna przezroczystość oraz gładkość powierzchni. Zniekształcenia na nim są niemal niemożliwe. Mogłyby one powodować wady optyczne. Jedną z cech podstawowego rodzaju szkła jest także zielonkawa barwa. Można dostrzec ją głównie na krawędziach. Barwa ta jest spowodowana obecnością w jonów żelaza w szkle.

Co ważniejsze, im grubsze są jego krawędzie, tym bardziej nasycona będzie ich barwa. Wspomniany już rodzaj szkła, dzięki swojej uniwersalności, ma szerokie zastosowanie na świecie, szczególnie przy produkcji np. szyb, luster, czy mebli.

• Szkło odbarwione

Ten typ szkła nie różni się właściwościami ani wytrzymałością od klasycznego szkła float. Jedyną różnicą między tymi typami szkła jest ich kolor.

Szkło odbarwione pozbawione jest zielonkawego odcienia, co nie sprawia, że jest ono idealnie bezbarwne lub białe. Szkło odbarwione ma niebieskawą poświatę. Odbiór koloru tego szkła jest zależny od pomieszczenia, w którym szkło się znajduje. Również barwa oświetlenia ma znaczny wpływ na sposób odbioru koloru szkła odbarwionego. Dodatkowo wymiary szkła mogą wpływać na widoczność jego barwy. Im większy format, tym kolor jest bardziej widoczny. Ten rodzaj szkła jest polecany w jasnych pomieszczeniach. Jego neutralny wygląd znacznie poprawia walory estetyczne wykończeń, tak w domu jak i przestrzeniach użyteczności publicznej.

2. Szkło bezpieczne. Zaliczamy do niego kilka podrodzajów

          • Szkło hartowane

Ten typ szkła, poddawany jest specjalnej obróbce, zwanej hartowaniem. Jest to proces, który polega na ogrzaniu szklanej tafli, która w następnej kolejności schładzana jest powietrzem. Cechami charakterystycznymi szkła hartowanego jest o wiele większa wytrzymałość, od zwykłego szkła. Nie rozbije się go tak łatwo, jak zwyczajnego. Jest także dużo bardziej odporne na zmiany temperatur.

Przez wzgląd na to, iż po rozpadnięciu się, zostawia po sobie drobne, a także pozbawione ostrych krawędzi kawałki, pomaga w zminimalizowaniu zagrożenia dla zdrowia, a także życia ludzi i zwierząt. Ten typ szkła jest często używany w szybach samochodowych, w elementach mebli narażonych na duże obciążenia oraz w branży budowlanej.

          • Szkło zbrojone

Kolejny rodzaj szkła, który zaliczany jest do szkieł bezpiecznych. Charakteryzuje go wtopiona, metalowa siatka. Jej zadaniem jest przede wszystkim wzmocnienie szkła, a także zapobieganie rozpryskom szklanych odłamków. Element wykonany z tego właśnie rodzaju szkła, głównie funkcjonuje jako ochrona przed silnymi uderzeniami, wstrząsami, czy obciążeniami, takimi jak np. leżący śnieg.

Dodatkowo szkło zbrojone posiada właściwości szkła ognioodpornego oraz antywłamaniowego. Oprócz swojej głównej funkcji szkło posiada unikalny wygląd. Istnieje wariant polerowany, w którym szkło jest całkowicie przejrzyste. Sprawdzi się on znakomicie, jako element dekoracyjny we wnętrzach o charakterze industrialnym. Ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość oraz wiele możliwości obróbki, to szkło budowlane jest wykorzystywane w projektach również na zewnątrz budynków.

           • Szkło VSG (laminowane)

Typ szkła, który charakteryzuje się tym, iż sklejony został z dwóch, niehartowanych szyb, specjalną folią. Określenie VSG jest skrótem z języka niemieckiego — Verbund Sicherheits Glas. W języku polskim możemy rozumieć to jako bezpieczne szkło warstwowe.

Jest to obecnie jeden z najbezpieczniejszych rodzajów szkła, jakich mogliśmy kiedykolwiek używać. Jest powszechnie używany przy produkcji konstrukcji antywłamaniowych, ochronnych, czy balustradach. Folia, która umieszczona jest między szybami szkła laminowanego, utrzymuje kawałki rozbitego szkła w jednym miejscu. Dzięki temu tworzy się charakterystyczna dla tego rodzaju “pajęczynka”. Zmniejsza to ryzyko pokaleczenia się, niemalże do minimum. Folie mogą być bezbarwne, mleczne lub czasem kolorowe.

Istnieje także możliwość laminowania między szybami, elementów graficznych, tkanin, fornirów, folii ozdobnych, wydruków itp. Szkło laminowane jest bardzo dobrym izolatorem akustycznym, co ogranicza poziom hałasu. Można dodatkowo zwiększyć odporność termiczną oraz mechaniczną szkła poddając procesowi laminacji szkło hartowane. Można również nałożyć na wierzchnią powierzchnię szkła warstwę antypoślizgową. Szkło budowlane laminowane jest powszechnie stosowane zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków.

3. Szkło żaroodporne

Ten rodzaj jest całkowicie odporny na działanie wysokich temperatur. Przedmiot wykonany ze szkła żaroodpornego powinien bez problemu wytrzymać temperaturę nawet do trzystu stopni Celsjusza. Z upływem czasu nie zmieni też barwy, nie odkształci się, a także nie stanie się matowy. W przypadku rozbicia ten typ szkła rozpada się na drobne kawałki, które redukują ryzyko skaleczenia. Rodzaj ten stosowany jest w budownictwie, jako na przykład przegrody przeciwogniowe, czy szyby w kominkach. Najczęściej, materiał ten używany jest do wytwarzania naczyń żaroodpornych, szyb w piekarnikach oraz do kuchenek gazowych.

4. Hurtownia szkła: Szkło refleksyjne

Szkło charakteryzujące się pokryciem powierzchni, przez powłokę z metali szlachetnych, czy tlenków metali. Powłoka jest bardzo trwała i odporna na czynniki zewnętrzne. Szkło refleksyjne odpowiada za odbijanie promieni słonecznych, co ma służyć zapobiegnięciu przegrzewania pomieszczeń latem oraz wychładzaniu podczas zimy. Dzięki temu, iż następuje efekt pół lustrzany, szyba ta, produkowana w hurtowni szkła, znajdzie zastosowanie także w pomieszczeniach, w których będzie niezbędna duża prywatność, a także będzie potrzebne zachowanie wyjątkowej estetyki.

Rodzaj szkła

Źródło: Freepik.com

5. Szkło lodowe (tłuczone)

Ten typ szkła składa się z trzech zespolonych ze sobą warstw szkła. Dwie warstwy zewnętrzne wykonane są z przezroczystych tafli szklanych. Warstwa środkowa to rozbita tafla szklana. Dzięki takiej budowie szkło sprawia wrażenie potłuczonego lustra lub szyby. Wszystkie warstwy połączone są ze sobą za pomocą żywicy. W celu podniesienia efektów wizualnych można dodawać barwniki do stosowanej żywicy lub szkło o różnych barwach. Ze względu na swoje walory estetyczne ten typ szkła jest często używany w elementach wyposażeń wnętrz na przykład w postaci szklanych ścian działowych, prysznicowych czy szklanych blatach. Ten typ szkła można również poddać hartowaniu, co sprawia, że może być ono uznane za szkło bezpieczne.

6. Szkło trawione

Jest to typ szkła charakteryzujący się jednolitą, matową powierzchnią, którą można uzyskać w efekcie trawienia jednej powierzchni szkła kwasem. Dodatkowe efekty zdobnicze, możemy uzyskać poddając szkło trawione obróbce fazowania lub szlifowaniu. Trawiona powierzchnia jest antyrefleksyjna. Ten typ szkła charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła, przy jednoczesnym rozproszeniu go w jednolity i naturalny sposób. Zastosowanie tego rodzaju szkła zapewnia odpowiednie doświetlenie pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu prywatności. Ze względu na swoje cechy, szkło trawione jest powszechnie produkowane przez hurtownie szkła i stosowane jako element wyposażenia wnętrz, szczególnie jako zabudowy szklane, meble oraz panele kuchenne.

7. Hurtownia szkła: szkło barwione w masie (Antisol)

Jest to szkło przeciwsłoneczne, produkowane w sposób podobny do szkła float, ale z dodatkiem barwnika do stopionej masy szkalnej. Szkła tego typu posiadają słabe i jednolite zabarwienie. Intensywność barwy wzrasta wraz z grubością szkła.

Szkło Antisol tłumi promieniowanie słoneczne poprzez pochłanianie promieniowanie świetlnego i cieplnego. Dodatkową zaletą tego szkła jest możliwość jego obróbki. Szkło typu Antisol może być poddawane hartowaniu, gięciu, laminowaniu, trawieniu kwasem czy nanoszeniu sitodruku.

Wykorzystanie tego typu szkła zapewnia odpowiedni poziom dostępu do światła, przy jednoczesnym ciekawym efekcie kolorystycznym i wizualnym. Sprawia to, że jest ono często używane jako element wyposażenia wnętrz, na przykład w postaci zabudowy szklanej, przesuwanych przeszklonych drzwi lub szklanych kolorowych stołów. Co ciekawe, szkło tego rodzaju może być również wykorzystywane w częściach zewnętrznych budynków, ponieważ po odpowiednich obróbkach można je zaliczyć do szkieł bezpiecznych.

8. Jaki rodzaj szkła jeszcze występuje? Szkło samoczyszczące!

Jest to szkło, na którego powierzchnię naniesiono niewidoczną warstwę mineralnej substancji w postaci tlenków metali. Szkło tego typu cechuje się bardzo dużą wydajnością.

Jednak najbardziej charakterystyczną cechą szkła samoczyszczącego jest, jak sama nazwa wskazuje, zdolność do ograniczenia powstawania zabrudzeń na jego powierzchni. Kamień i zabrudzenia nie przylegają do szkła, przez co jest łatwiejsze do utrzymania w czystości niż szkło tradycyjne. Proces usuwania zanieczyszczeń odbywa się dzięki podwójnemu działaniu promieni UV światła dziennego i wody (deszcz).

Dodatkowo szkło jest trwale zabezpieczone przed korozją, dzięki czemu wraz z upływem czasu nie zmienia zabarwienia i zachowuje atrakcyjny wygląd. Ważną zasadą użytkowania tego typu szkła jest zakaz używania twardych przyrządów do czyszczenia, np. w postaci gąbki do ścierania czy szczoteczki drucianej. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma chronić przed ewentualnym zdrapaniem lub uszkodzeniem warstwy powlekanej.

Szkło takie przeznaczone jest z reguły do zastosowań zewnętrznych w budownictwie mieszkaniowym i użytkowym, w miejscach nasłonecznionych i narażonych na opady atmosferyczne, jak również może być wykorzystane jako element wewnętrzny mieszkań, na przykład w przypadku prysznica.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności