Blog

Szyby zespolone — charakterystyka i zastosowanie

Przez Redakcja w dniu
Kobieta otwierająca okno

Energooszczędność to właściwość, do której nieustannie dąży nowoczesne budownictwo. W tym celu ciągle wdrażane są innowacyjne technologie, które mają uszczelnić powstającą bryłę, a tym samym przyczynić się do ograniczenia zbędnej utraty energii cieplnej. To wszystko przekłada się nie tylko na ekologię, ale również na wysokość rachunków. Wraz z przeprowadzonymi badaniami udowodniono, że najwięcej ciepła ucieka przez okna. Trzeba było zatem wyeliminować ten problem i zastosować nową, znacznie szczelniejszą technologię. Tym sposobem przyczyniono się do powstania szyb zespolonych. Czym są oraz jakie mają zastosowanie?

Czym są szyby zespolone?

Szyby zespolone to nowoczesne rozwiązanie wprowadzane w budownictwie po to, aby jeszcze bardziej poprawić termoizolacyjność budynku. Charakteryzują się dwiema lub większą ilością szyb, które zostały ze sobą połączone na całym obwodzie przy użyciu ramki dystansowej. W ten sposób tworzy się odpowiednio jedna, dwie lub trzy komory oddzielone od siebie i hermetycznie uszczelnione.

Rozwiązanie to ma za zadanie ograniczyć zbędne utraty ciepła. Jednocześnie zapewnić dużą przepuszczalność promieni słonecznych i płaską powierzchnię. Okna tego typu, pomimo wysokiej szczelności, nie blokują więc dostępu do światła.

Budowa szyby zespolonej

Budowa okien tego typu zależna jest od ilości zastosowanych szyb. Okna jednokomorowe składają się z dwóch pojedynczych szyb, które na całym obwodzie łączy ramka dystansowa. W ten sposób utworzona zostaje pojedyncza komora, która wypełniona jest gazem szlachetnym. W większości przypadków stosuje się w tym celu argon, czyli gaz o bardzo niskiej przewodności termicznej.

Zastosowana technologia przyczynia się do obniżenia wartości współczynnika przenikania ciepła. W przypadku szyb jednokomorowych wynosi on zazwyczaj 1,1 W/m2K. Niestety wobec przepisów wprowadzonych w 2021 roku, wartość ta okazuje się niewystarczająca.

Wprowadzono bowiem nowe zalecenia obowiązujące w standardzie budynków energooszczędnych. Według unowocześnionych wymagań w przypadku okien pionowych wartość współczynnika przenikania ciepła nie może przekroczyć 0,9 W/m2K. Tym samym oznacza to, że inwestor musi wyposażyć dom w tzw. ciepłe okna.

Przepisy a zabudowa okienna

Uaktualnienie przepisów sprawiło, że na popularności zyskały okna zbudowane z większej ilości szyb. Okazuje się, że ich budowa pozwala na jeszcze lepsze zabezpieczenie przed utratą ciepła. Posiadają one odpowiednio dwie, a nawet i trzy komory. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła obniża się i oscyluje w granicach od 0,7 do nawet 0,3 W/m2K. Jak widać, starty ciepła zostały w tym wypadku znacząco zminimalizowane.

Różnica w budowie pomiędzy oknami jednokomorowymi a oknami dwu- i trzykomorowymi wynika z ilości zastosowanych szyb. Do produkcji okien zespolonych używa się zazwyczaj specjalnego szkła typu float. Posiada idealnie gładką powierzchnię pozbawioną złudzeń optycznych.

Doskonałe właściwości termoizolacyjne tych szyb wynikają z tego, że ramka dystansowa przylega ściśle do szyby. Przez to wyeliminowane zostają wszelkie nieszczelności. Co więcej, pomiędzy elementami dystansowymi umieszcza się dodatkowo specjalny granulat, który ma za zadanie pochłaniać wilgoć. Dzięki temu nie ma zjawiska skraplania, nie traci się właściwości termoizolacyjnych oraz nie rozwija się pleśń.

Rodzaje szyb zespolonych

W przypadku konstrukcji zespolonych do dyspozycji mamy dziesiątki rodzajów szkła. Dzięki temu tworzyć możemy różnorodne kombinacje zróżnicowane pod względem właściwości użytkowych. Producenci szyb zespolonych określają ich rodzaj poprzez stosowne nazewnictwo handlowe oraz oznaczenia. Mogą być one niezrozumiałe dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z wyborem okien. Dlatego przed ich zakupem należy dobrze się z nimi zapoznać.

Jednym z bardziej popularnych rodzajów szyb zespolonych są szyby termoizolacyjne, które nazywa się również szybami termofloat oraz szybami energooszczędnymi. Nazwa wynika z ich właściwości termoizolacyjnych. Dlatego najczęściej stosuje się je w oknach i drzwiach balkonowych. Szyby tego typu mają ograniczyć zbędne straty energii cieplnej zachodzące pomiędzy ośrodkami o różnej temperaturze.

W przypadku, kiedy okolica, w której mieszkamy, nie należy do cichych i spokojnych, warto zastanowić się nad wyborem szyb dźwiękochłonnych. Charakteryzują się one wysokim poziomem izolacji akustycznej, co sprawia, że znacząco ograniczają poziom hałasu. Jest to również doskonały sposób na wygłuszenie pomieszczeń i zapewnienie idealnej akustyki we wnętrzu.

Kolejny rodzaj to szyby bezpieczne i szyby antywłamaniowe. Jak sama nazwa wskazuje, pozwalają nam poczuć się bezpiecznie. Wysoka odporność na uderzenia sprawia, że ciężko je zbić. Co prawda, mogą powstać drobne pęknięcia wewnętrzne, ale na zewnątrz szyba tego typu zabezpieczona jest folią, co uniemożliwia włamywaczom wtargnięcie do środka.

Do wyboru mamy także szyby przeciwpożarowe, które zabezpieczają nas przed ogniem. Jest to możliwe poprzez zastosowanie technologii, w której wprowadza się specjalne szkło hartowane.

Zalety szyb zespolonych

Szyby zespolone

Źródło: Freepik.com

Coraz większa popularność tej technologii wynika przede wszystkim z zalet szyb zespolonych. Okazuje się bowiem, że pełnią one szereg funkcji, które mogą znacząco podnieść komfort użytkowania naszego budynku.

Podstawowym zadaniem okien zespolonych jest zapewnienie izolacji termicznej. Dzięki temu ogranicza się ulatnianie ciepła z pomieszczeń. Tym sposobem możemy utrzymać optymalną temperaturę wnętrza i znacząco obniżyć koszty, jakie ponosimy za ogrzewanie. Stopień izolacyjności uzależniony jest jednak od zastosowanego przez nas rozwiązania.

Powłoka antyrefleksyjna – czym jest?

Co więcej, technologia ta została dodatkowo wyposażona w specjalną powłokę antyrefleksyjną. Rozwiązanie to sprawdza się w szczególności w sezonie letnim podczas uciążliwych upałów. Szkło wyposażone w tę powłokę skutecznie odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nie przegrzewa się i nadmiernie nie rozszerza. W efekcie w pomieszczeniu panuje bardzo przyjemna temperatura, a dodatkowo po szybie nie skrapla się para wodna.

Konstrukcja zespolona to również znakomite rozwiązanie dla osób, które skarżą się na hałas. Posiadają bowiem dobre właściwości akustyczne, dzięki którym jesteśmy w stanie zminimalizować dźwięki pochodzące z zewnątrz. Wybierając okna tego typu, możesz być pewien, że już nikt nie zakłóci Twojego spokoju.

Okna tego typu są również bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym. Po uderzeniu szyba zachowuje stabilność. Dzięki temu mogą pełnić funkcję ochronną zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i potencjalnymi włamywaczami. Okna zespolone są odporne zarówno na śnieg i wiatr, jak i na ogień.

Zaletą szyb zespolonych może być również ich szczelność. Dzięki temu nie tylko zabezpieczamy się przed utratą energii, ale również zapobiegamy wnikaniu wilgoci do wnętrza szyby. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ochronić się przed utratą właściwości izolacyjnych okna oraz pojawieniem się szkodliwej dla zdrowia pleśni.

Ramki dystansowe

Ramki dystansowe to bardzo ważny element konstrukcji zespolonych. Źle dobrane mogą przyczynić się do utraty energii cieplnej, czego przecież montując okna tego typu, chcieliśmy uniknąć. Z tego też powodu na rynku pojawiło się wielu producentów szyb zespolonych oferujących ramki dystansowe o różnej grubości. Dzięki temu uzyskujemy różne grubości całego zespolenia.

Chociaż mogłoby się wydawać, że to mało istotne, w rzeczywistości wysoki wybór szerokości ramek jest bardzo ważny. Okazuje się bowiem, że każda szyba zespolona musi spełniać swoje funkcje, a szerokość komory ma przy tym bardzo duże znaczenie.

Z biegiem czasu okazało się także, że istotny jest również materiał, z jakiego wykonana została ramka dystansowa. Początkowo podstawowym surowcem było aluminium. Szybko okazało się jednak, że stosując go do produkcji, przyczyniamy się do wytworzenia tzw. mostka termicznego. Jego powstanie prowadzi do punktowego wychładzania przegrody. Wszystko ze względu na przewodność cieplną aluminium.

Pomimo tego, że wielu producentów szyb zespolonych nadal montuje ramki aluminiowe, to technologia ta pomału odchodzi w zapomnienie. Obecnie zastępuje się ją poprzez wykonywanie ramek dystansowych ze stali, stali szlachetnej oraz tworzyw sztucznych. Dzięki temu eliminuje się problem mostka termicznego, który powstawał w miejscu, gdzie na obwodzie pakietu ramka łączy szyby. W ten sposób ograniczone zostały straty ciepła, a wraz z tym pojawiło się pojęcie tzw. ciepłej ramki. Od tej pory coraz częściej stosuje się ciepłe ramki wykonane ze specjalnego tworzywa o właściwościach izolacyjnych.

Cena szyb zespolonych

Bardzo ciężko jest oszacować dokładną cenę pakietów zespolonych, nie znając ich szczegółowych parametrów. Cena uzależniona jest bowiem od wielu czynników. Pierwszym z nich są wymiary okien. Wiadome jest, że koszt zakupu okna o małej powierzchni będzie dużo niższy, niż okien charakteryzujących się dużą powierzchnią przeszklenia.

Nie bez znaczenia jest także ilość zastosowanych komór. W przypadku okien dwu- oraz trzykomorowych niezbędne jest użycie zdecydowanie większej ilości szkła. To wszystko przekłada się zatem na koszt produkcji, a tym samym cena sprzedażowa również wzrasta.

Bardzo ważne są także parametry szkła. Jak już wiemy, nie każda szyba będzie posiadała takie same właściwości. Te bowiem znacząco różnią się od siebie. Mamy różne grubości szyb o różnych współczynnikach przenikania ciepła. Warto znać te oznaczenia oraz wiedzieć, jakie jest ich zastosowanie. Niekiedy nie opłaca się inwestować w okna o kiepskich parametrach. Może i chwilowo osiągniemy oszczędność. Jednak w skali długoterminowego użytkowania przełoży się to na wysokość naszych rachunków. Wykazano, że ograniczając utratę ciepła do minimum, różnica ta może być bardzo dobrze widoczna.

Istotne jest także, z jakiego materiału została wykonana rama oraz jakiego sposobu przy tym użyto. Różnice w cenie mogą wynikać także z wybranego przez nas producenta szyb zespolonych.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności