Blog

Nowoczesne wykorzystanie szkła w aranżacji wnętrz

Przez Redakcja w dniu
Szklane ścianki prysznicowe

Wykorzystanie szkła w celu udekorowania wnętrza naszego domu to niezwykły trend we współczesnym budownictwie. Materiał, jakim jest szkło, używany jest w dekoratorstwie i budownictwie od czasów starożytności. Jednak dopiero współcześnie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać jego potencjał. Szkło może pomóc nam zmaksymalizować wrażenie przestronności naszych pomieszczeń i zwiększyć przepływ światła w domu. Niezwykłe umeblowanie domowej przestrzeni z dużą ilością przeszkleń zadziwi Twoich gości. W niniejszym artykule zastanowimy się, jakie szklane elementy dekoracyjne wybrać dla każdego pomieszczania, z zachowaniem konkretnego stylu!

Technologia szklanych wnętrz

Innowacyjne technologie umożliwiają zastosowanie szkła o różnej grubości do aranżacji naszych wnętrz. Konkretne przykłady aranżacji zamieściliśmy na przykładowych zdjęciach, tak aby możliwe było jak najlepsze odwzorowanie opisywanych technologii i stylów.

Szkło we wnętrzach – rodzaje technik dekorowania wnętrz szkłem

Techniki zdobienia szkła stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Z roku na rok pojawiają się nowe sposoby nakładania różnobarwnych warstw i wzorów. Różnorodność metod i przystępna cena artystycznej dekoracji zwiększają nasze możliwości w aranżacji wnętrz, nadając im oryginalnego, ekskluzywnego wyglądu. Obecnie z łatwością i w przystępnej cenie możemy wdrażać najśmielsze pomysły artystów i architektów.
Szklana sztuka dekorowania wnętrz nadaje wnętrzom przestronności i przejrzystości oraz a także lodowej czystości. Szkło sprawia, iż otrzymujemy możliwość nowoczesnej aranżacji kuchni, salonu, łazienki i innych pomieszczeń naszego domu.

Sztuka witraży w domu

Witraż we wnętrzu daje wielobarwne refleksy, które rozpraszają się po ścianach, grają na powierzchniach mebli. Nadają wnętrzu romantyczności i ciekawej indywidualności. Tradycyjne patchworkowe witraże mogą być wykonane z wielobarwnego szkła, przyciętego zgodnie z projektem i połączonego ze sobą. Dzięki witrażom prosta szyba kominkowa może zostać przemieniona w sposób, który nada naszemu salonowi aury tajemniczości i szyku ery wiktoriańskiej.

Gładkie szklane powierzchnie

Mogą występować różne odcienie szkła, można je dopasować do tapety lub zasłon. Podobnie kształt przeszklenia może być bardzo różny, zarówno tradycyjny: prostokątny i łukowy, jak i okrągły, a nawet trójkątny.
Czarne gładkie szkło we wnętrzu podkreśla całościowy wystrój pomieszczenia. Dość często dekoratorzy wybierają czarne powierzchnie szklane dla kuchni lub łazienki. Są one zarówno łatwe w utrzymaniu czystości, jak i mają atrakcyjny wygląd. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie niebanalnie udekorowana szklana ścianka prysznicowa, która idealnie zasłoni część kąpielową od pozostałej powierzchni łazienki, dając nam odrobinę swobody i komfortu psychicznego.

Grawerowanie

Ta metoda obróbki szkła polega na usunięciu jego wierzchniej warstwy za pomocą wycinarki lub lasera, a następnie nałożeniu głębokich otworów i nacięć. Tak powstaje artystyczny wzór, który można zastosować na oknach, wstawkach w drzwiach wewnętrznych, a także na szklanych meblach. Ten rodzaj dekoracji dostępny jest także dla kabiny prysznicowej.

Matowe szkło

Szkło matowe jest szeroko stosowane przez wiele osób, chcących dokonać podziału swoich mieszkań na funkcjonalne strefy. Bardzo stylowo prezentują się wykonanie z matowego szkła przegrody, jako szklane drzwi przesuwne.

Szkło gięte

Gięte szkło można uzyskać w praktycznie dowolnych kształtach. W ten sposób powstają drzwi gięte przesuwne, designerskie ścianki działowe i różne elementy dekoracyjne o niespotykanych kształtach i finezji wykonania. Niezwykły zakrzywiony kształt produktu pomoże przełamać symetryczność i płaskość pomieszczenia. Warto również zauważyć, że ta metoda nie będzie kolidować z dekoracjami, na przykład drukiem fotograficznym na szkle, czy witrażami.

Szkło piaskowane

Piaskowanie pozwala na stworzenie matowego wzoru na błyszczącym tle lub matowego tła z błyszczącym wzorem. Piasek, rozpylany pod ciśnieniem na zewnętrzną warstwę szkła, nadaje produktowi matowego zabarwienia. Dzięki tej metodzie możliwe jest umieszczenie na powierzchni szklanych tafli finezyjnych wzorów ograniczonych wyłącznie wyobraźnią zamawiającego.

Szkło z drukiem 3D

Druk 3D daje efekt trójwymiarowości. Ta technika dostarcza pięknie prezentujące się dekoracje, które możemy zastosować na panelach kuchennych, drzwiach. Druk 3D może też mieć ścianka działowa. Szklane dekoracje z drukiem 3D nadają wnętrzu nieskazitelny i nowoczesny wygląd.

Szkło z folią dekoracyjną

Folie dekoracyjne są łatwe w montażu i szybko przekształcają każde pomieszczenie w niebanalne miejsce. Można je przyklejać do różnych powierzchni, ozdabiać meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. Folie dekoracyjne są wykonane zazwyczaj z PVC i służą do ozdabiania okiennic, szklanych blatów i lustrzanych fasad szafek oraz drzwi kuchennych. Istnieją folie dekoracyjne antyrefleksyjne. Pozwalają one na matowienie powierzchni, które wydają nam się zbyt jaskrawe i połyskliwe.

Szkło obrabiane chemicznie

Wytrawione chemicznie wzory umożliwiają tworzenie wyrafinowanych linii i stylistycznie ciekawych wzorów na szkle. Obraz jest modelowany komputerowo lub szkicowany ręcznie. Wynik łatwo pomylić z piaskowaniem, ale metoda obróbki chemicznej daje bardziej złożony i przejrzysty efekt. Dzięki tej obróbce, zastosowanie szkła we wnętrzu pomieszczeń nie ma granic.

Szklane dekoracje z diodami LED

Konstrukcje szklane LED mogą wieczorem pełnić funkcję oświetlenia. Z kolei w ciągu dnia wyglądają jak standardowe okna przepuszczające światło. Kabel do dostarczania energii elektrycznej znajduje się na obwodzie szklanej tafli i dla bezpieczeństwa jest osłonięty ramką, a elementy LED biegną wzdłuż całego przekroju szyby. Tego rodzaju dekoracje idealnie nadają się do pokoju dzieci, ale nie tylko.

Powyższe przykłady technik obróbki szkła nie wyczerpują całej gamy mozliwości, jaką możemy zastosować do udekorowania wybranego pomieszczenia w naszym domu czy mieszkaniu. Warto jest skorzystać z opinii dekoratorów wnętrz i dowiedzieć się, które rodzaje szkła będą dla nas najlepsze.

Co to jest Lacobel i z czego jest zrobiony?

O funkcjonalności i zastosowaniu Lacobelu w domowej przestrzeni mówiliśmy już niejednokrotnie. Jednak jest to na tyle obszerny i wart uwagi temat, że i tym artykule poświęcimy szklanym panelom odrobinę uwagi.

Lacobel to idealnie gładka szklana tafla stworzona przy użyciu specjalnej technologii float. Szkło Lacobel powstaje poprzez sklejenie ze sobą co najmniej dwóch warstw szkła. Lacobel idealnie nadaje się do dekorowania mieszkań od dużej powierzchni użytkowej po tę niewielką.

Na rynku szkło Lacobel jest dostępne w kilku grubościach:

  • 2 mm
    Taka grubość szkła Lacobel uważana jest za najmniej wytrzymałą na obciążenia mechaniczne i jest wykorzystywana głównie jako element dekoracyjny. Należy pamiętać, że Lacobel o powierzchni 2 mm nie nadaje się do kuchni i łazienek, a także do wypełniania elewacji meblowych.
  • 4 mm
    Ta grubość szkła Lacobel stosowana jest jako panel ścienny między szafkami kuchennymi. Mozna zawiesić ją także na ścianie z wanną lub prysznicem, choć eksperci podkreślają, że do tych dwóch pomieszczeń należy wybrać szkło hartowane, najlepiej lakierowane, ponieważ zwykłe laminowane szkło ma niską wytrzymałość termiczną i ulega degradacji w wysokich i bardzo niskich temperaturach. Laminowanie oznacza jedynie nadanie Lacobelowi właściwości szyby samochodowej. Oznacza to, że takie szkło w razie stłuczenia chroni przed rozsypywaniem się opiłek szkła, co jest dla nas bezpieczne.
  • 6 mm
    Jest to optymalna grubość, która idealnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, zarówno na ścianie, jak i jako wypełnienie elewacji meblowych.
  • 8 mm i 10 mm
    Te grubości szkła Lacobel sprawiają, iż tego typu pokrycia szkłem mogą być wykorzystywane do celów specjalnych. Z powodzeniem można ten rodzaj szkła zastosować jako materiał na drzwi wewnętrzne, a także do wykańczania mebli czy dekoracji ścian, w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia.

Czy warto wybrać szkło Lacobel do udekorowania kuchni?

Oczywiście! Lacobel ma szeroką paletę kolorów, dzięki czemu z łatwością dobierzesz coś do stylu swojego mieszkania. Szkło Lacobel w kuchni doskonale sprawdzi się na ścianach wokół stołu i blatu roboczego. Zabrudzenia podczas gotowania to naturalna sprawa. Plamy z soku, masła czy mleka są również powszechne w każdej kuchni.  Płytki ceramiczne można wyczyścić, ale fugi między nimi to zmora każdego, kto ma je w swojej kuchni. Szkło Lacobel rozwiązuje problem z trudno dostępnymi fugami. Ścianę pokrytą szkłem Lacobel można szybko i łatwo wyczyścić.

Lacobel świetnie wygląda również jako element wystroju mebli kuchennych. W tym przypadku szkło Lacobel jest nakładane na blaty mebli i montowane jest na aluminiowej ramie, która chroni jego krawędzie przed uszkodzeniem. Lacobel można też umieścić jako dekorację sufitu. Lacobel na suficie nadaje wnętrzu elegancki i nieco luksusowy charakter.

Innowacje w sypialni

Nowoczesne wyposażenie wnętrz oferuje nam konstrukcje szklane i innowacyjne projekty dla sypialni. Często zawierają one przezroczyste systemy przesuwne oparte na cienkich profilach z duraluminium i szkła. Wewnętrzna instalacja przesuwna w sypialni jest dość funkcjonalna z punktu widzenia codziennego użytkowania. Zajmuje mało miejsca w pomieszczeniu oraz dostarcza praktyczne rozwiązanie problemów z otwieraniem i zamykaniem, które spotykane są w przypadku standardowych rozwiązań.

Przeszklenia we wnętrzu sypialni dają możliwość wydzielenia przestrzeni funkcjonalnych, do wypoczynku, strefy buduarowej lub przeznaczonej do pracy. Stylowe wyposażenie wnętrz wysoko ceni przeszklenia w wielu niesamowitych formach. Według opinii licznych dekoratorów wnętrz warto stosować przeszklenia przy dzieleniu pokoju dziennego i sypialni. Przeszklenie idealnie nadaje się do tworzenia cichych i komfortowych warunków w domach o małym metrażu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy chcemy zachować prywatną przestrzeń wyłącznie dla siebie. W przypadku większych metrażowo domów idealnym rozwiązaniem mogą okazać się szklane drzwi do garderoby.

Szklany wystrój kuchni

Wprowadzenie szkła do wystroju kuchni uczyni ją bardziej stylową i nowoczesną. Istnieje ogromna liczba możliwości jego zastosowania:

  • Okapy (odporne na wysokie temperatury, dodają wnętrzu elegancji i piękna);
  • panele kuchenne (istnieją różne odcienie i wzory);
  • lady barowe (wyglądają ciekawie, praktyczne w użyciu);
  • zestawy kuchenny (półprzezroczyste drzwiczki szafek upiększą każdą kuchnię);
  • stoły do ​​jadalni (ciekawie wyglądają z krzesłami drewnianymi lub metalowymi).

Poza powyższymi przykładami zastosowań, istnieją również mniejsze akcesoria szklane, które mogą nadać kuchni wyjątkowy wygląd. Są to wszelkiego rodzaju: wazony, chlebaki, słoiki na przyprawy lub płatki zbożowe, cukiernice, talerze i patery.

Szklane zestawy kuchenne

Kompletne szklane zestawy kuchenne są wykonywane wyłącznie na zamówienie i są dość rzadkie. W praktyce nie są one do końca wygodne, ponieważ proces przygotowywania jedzenia na kuchence czy w piekarniku powoduje zmiany w teksturze szklanych powierzchni. Ciągłe nagrzewanie sprzętów kuchennych do wysokich temperatur nie sprawdza się dobrze przy szklanych materiałach, z których są wykonane tego rodzaju projekty.
Jakie jest optymalne rozwiązanie? Ze szkła, koniecznie hartowanego lepiej zrobić elegancki okap lub panele ochronne. Co więcej, nowoczesne technologie umożliwiają umieszczenie za panelami ochronnymi ekranu telewizyjnego. Ten szczegół zaoszczędzi wolne miejsce w kuchni.

Szklane panele Lacobel można ozdobić stylowymi grafikami za pomocą techniki drukowania zdjęć 3D lub piaskowania. Grafiki na szkle to kolejny modny trend rozwijany przez wielu projektantów wnętrz. Warto jest go zastosować w przemyślany sposób na przykład jako część dekoracji kuchni. Szklane elementy uszlachetnią każdą kuchnię.

Szyba do kuchni z witrażem

Witraże doskonale komponują się z wystrojem tradycyjnych kuchni. Zastosowanie szkła we wnętrzu kuchni prezentuje się elegancko, a w dziennym świetle witraże zachowują nasycenie koloru. Szyba z witrażem tworzy wyjątkową atmosferę tajemniczości.

Szkło w łazience

Łazienka idealnie nadaje się do dekoracji szkłem. W małych i ciemnych łazienkach można zamontować nieprzezroczyste szklane drzwi oraz lustro na wymiar. Dzięki temu łazienka nabierze lekkiego i przestronnego charakteru. Idealna może też okazać się szklana ścianka prysznicowa.

Szyba prysznicowa – jaką wybrać?

Szklana kabina prysznicowa

Źródło: Freepik.com

Szklana ścianka prysznicowa służy do stworzenia strefy prysznicowej w naszej łazience, jako stałej część, bez możliwości późniejszej zmiany czy aranżacji. W ten sposób musimy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób zaaranżować tą część łazienki, aby służyła nam długie lata i zachwycała estetycznością. Ścianka pod prysznic może być wykonana w różnych wersjach.

Model należy wybrać na podstawie układu pomieszczenia i dostępności wolnego miejsca. Montowana jest na podłodze, na podeście i mocowana do ściany lub sufitu. Istnieją dwie opcje jej projektowania. Po pierwsze, jako rama wykonana z profili metalowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelnienie połączeń. Po drugie, bezramowa, w której elementem nośnym jest szkło hartowane o grubości 1-2 cm, mocowane za pomocą specjalnych łączników.

Dzięki szklanej przegrodzie (stacjonarnej lub mobilnej) najwygodniej jest podzielić większe łazienki na wydzielone strefy. W takim przypadku szkło może być nie tylko przezroczyste, ale także kolorowe lub matowe. Efekt, jaki osiągniemy sprawi, że łazienka będzie lekka i przystosowana do naszych wymagań. Nawiasem mówiąc, to właśnie w łazience możemy wypróbować nowość — inteligentne szkło. To innowacyjne rozwiązanie jest interesujące, ponieważ może ciemnieć we właściwym czasie, nie tracąc zdolności do przepuszczania światła. W łazienkach można także zainstalować szklane meble i półprzezroczyste prysznice. W każdej łazience szkło skutecznie współistnieje obok płytek, akrylowej wanny, chromowanych czy złoconych kranów. Z pewnością idealnie wkomponuje się w Twój wyszukany gust!

Kabiny prysznicowe

Szklany prysznic

Źródło: Pexels.com

Łazienka doskonale harmonizuje z każdym rodzajem szkła. W łazience możemy bez obaw zastosować szklane meble, półki i szafki, ścianki działowe oraz prysznice. Szklane płytki w połączeniu z przezroczystymi przegrodami dodają wnętrzu elegancji.
Zazwyczaj łazienka wyposażona w kabiny prysznicowe idealnie nadaje się do dekorowania szkłem. W wielu przypadkach, część stałą prysznica od pozostałej części łazienki, oddziela szyba prysznicowa. Część kabiny prysznicowej, która zawiera szklane elementy może mieć różne wzory. Szyba do prysznica też może mieć różnego rodzaju tekstury, które idealnie będą komponować się ze stylem naszego wnętrza. Szkło montowane w kabinach prysznicowych może być zakrzywione lub zaokrąglone, przyciemnione lub przezroczyste.

Szklane drzwi wewnętrzne

Jeśli Twoja łazienka sąsiaduje z sypialnią, ściany lub drzwi wewnętrzne między nimi mogą być wykonane ze szkła. Ścianka powinna być stworzona z matowego lub podbarwionego szkła. Panele z ornamentem będą wyglądać wówczas elegancko. Przeszklona ściana doda łazience przestrzeni i światła. Jednocześnie matowe szkło zapewni większą swobodę i prywatność.

W razie potrzeby szklane drzwi mogą być składane, dwuskrzydłowe lub przesuwne. Dzięki temu nie zajmą dużo miejsca w małym pomieszczeniu.

Połączona toaleta jest również chroniona szklaną przegrodą stacjonarną lub przesuwną. W takim przypadku szklana ścianka musi być nieprzezroczysta. Dodatkowo szklana aranżacja może być kolorowa bądź matowa. Na takich drzwiach i ściankach działowych można zastosować konstrukcje przesuwne lub ruchome zawiasy o dużym kącie obrotu.

Nietypowe pomysły

Istnieje wiele opinii na temat sposobów wykorzystania szkła we wnętrzu naszego domu. Warto przyjrzeć się również tym najbardziej nietypowym pomysłom na szklaną aranżację naszych wnętrz.

Przeszklona kula w pokoju dziennym to niezwykłe miejsce na relaks. Modyfikacje tego pomysłu mogą obejmować kule zawieszone, stojące na stojaku lub posiadające bardziej stabilny stelaż. W całości może przypominać to wyrafinowaną dwuosobową sondę kosmiczną lub małą oceanograficzną łódź podwodną. Oczywiście ten gadżet idealnie wkomponuje się w styl pokoju dla dzieci. Taki element naszego domu może pomóc im rozwijać wyobraźnię i ciekawość świata.

Zaletą tego projektu w aspekcie estetyki naszego domu są przejrzyste kontury, które proporcjonalnie wprowadzone do projektu, nie obciążają przestrzeni naszego domu. Szklana kula wniesie do naszego domu nutę kreatywności i wydzieli fizycznie miejsce skupienia myśli. Dla dzieci stanie się punktem orientacyjnym wszystkich zabaw.

Harmonia kolorów

Elementy dekoracyjne ze szkła o różnych kolorach harmonijnie prezentuje się w nowoczesnych pomieszczeniach w stylu loftowym. Dzięki naturalnemu podświetleniu, pomieszczenia zaczynają bawić się kolorami. Barwione szkło w domowym wnętrzu służy do rozświetlania okien, ścianek wewnętrznych, drzwi, mebli, półek. Warto poeksperymentować z różnymi odcieniami.

Podsumowanie

Dekoracje domowej przestrzeni szkłem stały się jednym ze sposobów na uzyskanie estetycznego wyglądu budynku. Szklane tafle, poddane różnorodnej obróbce, służą do dekoracji wnętrz w postaci wstawek meblowych, drzwi, półek, przegród i innych elementów wnętrza. Najbardziej akceptowalnym stylem, w którym króluje szkło, jest high-tech oraz awangarda. Pomimo wysokich kosztów niektórych popularnych projektów zalety tego przezroczystego materiału są niezaprzeczalne. Szklane konstrukcje swobodnie przepuszczają światło, są szybkie w montażu i mają długą żywotność.

Bądź pierwszą osobą która to skomentuje.

Zostaw komentarz

Przesyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie informacji zgodnie z polityką prywatności